| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.


ZMIANA PRAWA

Aż 150 zmian wprowadzi do ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.) przygotowany projekt nowelizacji. Ma on doprowadzić do uproszczenia i usprawnienia postępowania oraz poprawienia oczywistych błędów w ustawie. Już w poprzedniej kadencji Sejmu odbyło się jego pierwsze czytanie oraz rozpoczęły się prace w komisjach. Teraz projekt ma po raz kolejny rozpocząć ścieżkę legislacyjną, tzn. zostać przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu.

Autorzy projektu zaproponowali, aby postępowanie naprawcze mógł wszcząć nawet przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem, pod warunkiem że nie opóźnia się w wykonywaniu swoich zobowiązań dłużej niż trzy miesiące. Jednak suma zadłużeń nie może przekraczać 10 proc. wartości księgowej jego majątku. W stosunku do takiego przedsiębiorcy sąd mógłby więc oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego.

- Projekt przewiduje zmianę przesłanek ogłaszania upadłości. Jego autorzy chcą, aby było to możliwe tylko wówczas, gdy dłużnik nie wykonuje wymaganych zobowiązań pieniężnych - zwraca uwagę prof. Andrzej Jakubecki.

Teraz można ją ogłosić, gdy dłużnik nie wykonuje również zobowiązań niepieniężnych. Natomiast druga przesłanka ogłoszenia upadłości przewidziana w obowiązującej dziś ustawie pozostanie bez zmian. Nadal będzie ogłaszana w przypadku zadłużenia przedsiębiorcy, które przewyższa wartość jego majątku.

Restrukturyzacją w postępowaniu naprawczym zostałyby też objęte zobowiązania niepieniężne. W dodatku z dniem wszczęcia postępowania naprawczego miałoby też zostać zawieszone wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie należnych od nich odsetek.

Zmieniłyby się też przepisy dotyczące sytuacji wierzyciela oraz zabezpieczonych przez niego wierzytelności. Proponuje się, aby wierzytelność zabezpieczoną zastawem i zastawem rejestrowym można było z układu wyłączyć tylko do wysokości zabezpieczenia. Natomiast teraz wyłącza się ją z układu w całości, nawet wówczas gdy wartość zastawu jest niższa od wysokości roszczenia.

Inne prawa niż do tej pory miałby wierzyciel, który zabezpieczył roszczenie przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Teraz może wyłączyć z masy upadłości przedmiot zabezpieczenia w razie likwidacji tej masy. Natomiast projekt nowelizacji proponuje ograniczenie jego uprawnień do takich, jakie do tej pory ma wierzyciel, którego roszczenie zostało zabezpieczone zastawem. W razie likwidacji masy upadłości i sprzedaży przedmiotu obciążonego zastawem wierzyciel otrzymuje uzyskaną kwotę. Przedmiotu obciążonego zastawem nie wyłącza się więc z masy upadłości.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK