| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Fiskus decyduje o liczbie kar

Fiskus decyduje o liczbie kar

Pracodawca, który zwalnia pracowników, musi wystawić PIT-11. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary. Jeśli sytuacja powtarza się, organ podatkowy zdecyduje, ile sankcji nałożyć.

Przyjęcie ciągłości czynu zależy od podjęcia dwóch lub więcej zachowań w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności.

- W związku z tym płatnik nieskładający PIT-11 w momencie realizacji pierwszego czynu zabronionego powinien działać w zamiarze obejmującym wszystkie zachowania objęte znamieniem ciągłości. Taka kwalifikacja działań pracodawcy budzi wątpliwości - argumentowała Ewa Opalińska.

Jednocześnie dodała, że wskazówkami pomocnymi przy rozgraniczaniu czynów stanowiących odrębne przestępstwa, zgodnie z wyrokiem SN z 10 grudnia 1997 r. (sygn. akt IV KKN 206/97), mogą być (występujące łącznie) takie elementy, jak: wprowadzenie nowego (w stosunku do czynu głównego) przedmiotu przestępstwa, atakowanie innego rodzajowo dobra chronionego prawem, działanie na szkodę innego pokrzywdzonego. W przypadku nieskładania PIT-11 w odniesieniu do kilku pracowników, każde z działań pracodawcy powinno stanowić odrębne wykroczenie skarbowe.

- Urzędem skarbowym właściwym w zakresie wymiaru kary grzywny, na mocy art. 135 k.k.s., w wypadku gdy sprawcy zarzucono kilka wykroczeń skarbowych, a sprawy należą do właściwości różnych urzędów skarbowych jest urząd skarbowy, który pierwszy wszczął postępowanie - stwierdziła Ewa Opalińska.

Dorota Borkowska, doradca w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwróciła uwagę na fakt, że w przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w ciągu roku płatnik informację PIT-11 przekazuje pracownikowi i urzędowi skarbowemu, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za niepobrany lub pobrany, a niewpłacony podatek.

- Rozliczeniu tego obowiązku od 2007 roku służy roczna deklaracja PIT-4R - wskazała Dorota Borkowska.

Jak stwierdziła nasza rozmówczyni - organem właściwym do weryfikacji obowiązków płatnika, w tym z tytułu sporządzania informacji PIT-11, mimo że informację tę przekazuje się do organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania pracownika, jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę płatnika. Ten organ jest właściwy do otrzymywania deklaracji PIT-4R, z której wynika wysokość pobranych zaliczek i liczba podatników.

Płatnik, który nie złożył w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Stawka dzienna nie ma stałej wartości i jest ustalana przez sąd.

- W zależności od liczby nie- złożonych PIT-11, płatnik będzie podlegał karze od każdej nie- złożonej informacji - podsumowała Dorota Borkowska.

29 lutego 2008 r. mija termin, do którego płatnik powinien sporządzić informację PIT-11 po przepracowaniu całego roku przez podatnika

Rozliczenia podatkowe pracodawców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »