| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Pierwsze konkursy na dotacje dla firm ze środków UE mogą ruszyć w listopadzie. Najpierw będą do dyspozycji środki z programów krajowych, na pieniądze od samorządów trzeba będzie poczekać. Jeśli wybory odbędą się w październiku, start konkursów może się przesunąć na początek 2008 roku.


Unijna pomoc dla firm w latach 2007-2013
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIE


DANUTA JABŁOŃSKA

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Ostatni nabór wniosków w konkursie na dotacje dla firm pokazał, że są one dobrze przygotowane do starania się o unijne środki. Mali przedsiębiorcy mają jednak ciągle duże problemy z ubieganiem się o dotacje. Średnie firmy mogą korzystać z usług firm doradczych lub zatrudnić odpowiednich pracowników, podczas gdy w mniejszych firmach to ciągle problem. Natomiast prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej często sprawia trudności nawet dużym przedsiębiorstwom. Trzeba będzie włożyć sporo wysiłku, by zachęcić firmy do sięgania po wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i pomóc w przygotowaniach.


JAN KUKUŁKA

dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Szczegółowe informacje na temat możliwości, jakie oferuje program regionalny, pojawią się wkrótce. Rozumiem, że same programy nie są atrakcyjną lekturą dla przedsiębiorców. Z punktu widzenia Mazowsza chcielibyśmy publicznie zaprezentować wszystkie dokumenty i procedury w momencie, gdy KE zatwierdzi nasz program. Natomiast w przypadku instytucji zmierzamy do uproszczenia systemu. Beneficjent w regionie zawsze będzie komunikował się tylko z jednym partnerem - urzędem marszałkowskim. To tu będzie składał wniosek o dotacje, podpisywał umowę oraz składał wnioski o płatność. Planujemy także uprościć dokumenty, tak by nie trzeba było składać tomów akt oraz wprowadzić preselekcję, by pieniądze dostawał projekt dobry, a nie dobrze napisany.


EWA FEDOR

doradca ds. Funduszy Unijnych w Konfederacji Pracodawców Polskich

Organizacje przedsiębiorców zgłosiły dużo uwag przy tworzeniu PO IG i większość z nich została uwzględniona. Nas ciągle martwi sprawa wysokiego progu wejścia do Działania 4.5 w tym programie. Chodzi o dotacje dla dużych firm. Za wysoki jest próg wymagalnego wzrostu zatrudnienia. Stawianie takiego wymogu innowacyjnej inwestycji prowadzi do tego, że firma musi zatrudnić dwie osoby do robienia ksero.

 
 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK