| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Pierwsze konkursy na dotacje dla firm ze środków UE mogą ruszyć w listopadzie. Najpierw będą do dyspozycji środki z programów krajowych, na pieniądze od samorządów trzeba będzie poczekać. Jeśli wybory odbędą się w październiku, start konkursów może się przesunąć na początek 2008 roku.


Unijna pomoc dla firm w latach 2007-2013
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIE


DANUTA JABŁOŃSKA

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Ostatni nabór wniosków w konkursie na dotacje dla firm pokazał, że są one dobrze przygotowane do starania się o unijne środki. Mali przedsiębiorcy mają jednak ciągle duże problemy z ubieganiem się o dotacje. Średnie firmy mogą korzystać z usług firm doradczych lub zatrudnić odpowiednich pracowników, podczas gdy w mniejszych firmach to ciągle problem. Natomiast prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej często sprawia trudności nawet dużym przedsiębiorstwom. Trzeba będzie włożyć sporo wysiłku, by zachęcić firmy do sięgania po wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i pomóc w przygotowaniach.


JAN KUKUŁKA

dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Szczegółowe informacje na temat możliwości, jakie oferuje program regionalny, pojawią się wkrótce. Rozumiem, że same programy nie są atrakcyjną lekturą dla przedsiębiorców. Z punktu widzenia Mazowsza chcielibyśmy publicznie zaprezentować wszystkie dokumenty i procedury w momencie, gdy KE zatwierdzi nasz program. Natomiast w przypadku instytucji zmierzamy do uproszczenia systemu. Beneficjent w regionie zawsze będzie komunikował się tylko z jednym partnerem - urzędem marszałkowskim. To tu będzie składał wniosek o dotacje, podpisywał umowę oraz składał wnioski o płatność. Planujemy także uprościć dokumenty, tak by nie trzeba było składać tomów akt oraz wprowadzić preselekcję, by pieniądze dostawał projekt dobry, a nie dobrze napisany.


EWA FEDOR

doradca ds. Funduszy Unijnych w Konfederacji Pracodawców Polskich

Organizacje przedsiębiorców zgłosiły dużo uwag przy tworzeniu PO IG i większość z nich została uwzględniona. Nas ciągle martwi sprawa wysokiego progu wejścia do Działania 4.5 w tym programie. Chodzi o dotacje dla dużych firm. Za wysoki jest próg wymagalnego wzrostu zatrudnienia. Stawianie takiego wymogu innowacyjnej inwestycji prowadzi do tego, że firma musi zatrudnić dwie osoby do robienia ksero.

 
 
reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »