| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Zasadą jest, że sprawa sporna pomiędzy dwoma przedsiębiorcami toczy się w jednym postępowaniu gospodarczym. W niektórych wypadkach sąd może w takiej sprawie zarządzić przeprowadzenie rozprawy (rozpraw) oddzielnych.

Przepisy przewidują, że sąd może zarządzić oddzielną rozprawę co do pozwu głównego i wzajemnego, jak też co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie, bądź to głównym, bądź wzajemnym, albo w stosunku do poszczególnych współuczestników danego postępowania (art. 218 Kodeksu postępowania cywilnego). Rozprawa oddzielna może być zarządzona np. wtedy, gdy przedsiębiorca dochodzi kilku roszczeń w jednym pozwie, a sąd uzna, że jedno lub kilka roszczeń zawartych w tym pozwie powinno być rozpoznane na rozprawie oddzielnej.

Przeczytaj również: Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

W sprawie zarządzenia przez sąd odrębnej rozprawy w sprawach wskazanych wyżej sąd wydaje zarządzenie. Zarządzenie ma charakter techniczny, sąd nie jest nim związany i może je zmienić (nawet wielokrotnie). Skutkiem rozprawy oddzielnej może być wydanie wyroku częściowego, który obejmuje tylko część żądania zawartego w pozwie rozpoznanego na rozprawie oddzielnej w sytuacji gdy sąd zarządził jedynie odrębne prowadzenie spraw (a więc gdy sprawa nie została podzielona na osobne, niezależne sprawy).

Polecamy serwis Windykacja

Nie wymierza się opłaty sądowej od zażalenia, jeżeli z jego treści wynika, że przedmiotem zaskarżenia jest odmowa wyznaczenia oddzielnej rozprawy co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie (art. 191, 218 Kodeksu postępowania cywilnego) jako niedopuszczalne, podlega ono bowiem odrzuceniu (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 1986 r., sygn. akt II CZ 8/86).Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK