| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można oszczędzić na składkach zatrudniając emeryta?

Czy można oszczędzić na składkach zatrudniając emeryta?

Nasz pracownik ukończył wiek emerytalny. Rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron, aby móc pobierać emeryturę. Chcemy go ponownie zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

 

RADA

 

Prawo do emerytury nie wpływa na obowiązek ubezpieczeń ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia. Jedynie w sytuacji, gdyby podpisali Państwo z emerytem umowę zlecenia, a jednocześnie byłby on zatrudniony w innym zakładzie na podstawie umowy o pracę, od zlecenia nie trzeba byłoby płacić składek na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowa byłaby jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne).

 

UZASADNIENIE

 

Osoby uprawnione do emerytury, które pracują na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom na ogólnych zasadach. Nabyte prawo do emerytury nie ma w tym przypadku wpływu na ubezpieczenia. Oznacza to, że:

• emeryt, który pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu,

• emeryt wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu i zdrowotnemu; może ponadto dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Występuje jednak możliwość, aby umowa zlecenia nie była objęta obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy ona m.in. tych emerytów, którzy jednocześnie pracują na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia. W przypadku tych osób nigdy nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów ze zlecenia. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż w przypadku osób, które nie posiadają uprawnień emerytalnych. Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy, który nie ma prawa do emerytury, jest możliwe pod warunkiem, że z umowy o pracę są za niego opłacane składki od kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (art. 9 ust. 1a ustawy systemowej).

 

Korzyści

 

Umowa zlecenia podpisana z emerytem, który w innej firmie pracuje na podstawie umowy o pracę, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym bez względu na etat i wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Należy jednak pamiętać o jednym ograniczeniu. Preferencyjne zasady nie mają zastosowania w sytuacji, gdy emeryt podpisał umowę zlecenia ze swoim pracodawcą lub wykonuje umowę zlecenia na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku umowa zlecenia jest traktowana jako część stosunku pracy, dlatego od przychodu uzyskanego z tej umowy muszą zostać opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Niezależnie od zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, od przychodów z umowy zlecenia zawsze musi zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1a i ust. 4a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. e, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Magdalena Wypijewska

specjalista w zakresie płac

 

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »