| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki należy opłacać za syna przedsiębiorcy zatrudnionego na etat

Jakie składki należy opłacać za syna przedsiębiorcy zatrudnionego na etat

W prowadzonej działalności gospodarczej chcę zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę na cały etat. Nie mieszkamy razem. Czy powinienem go zgłosić do ubezpieczeń w ZUS jako pracownika, czy jako osobę współpracującą? Jakie składki muszę za niego opłacać?


rada

Syn powinien zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik. Należy opłacać za niego wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy, ale bez składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

uzasadnienie

Zaangażowanie członka rodziny do pomocy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej nie oznacza automatycznie, że jest on traktowany do celów ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca. Osobą współpracującą przy prowadzeniu działalności jest tylko taki członek rodziny, który prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z osobą prowadzącą tę działalność (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).

Skoro syn mieszka oddzielnie, to nie można go uznać za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności. Jeśli został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Oznacza to obowiązek opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Za syna powinna być również opłacana składka na Fundusz Pracy. Składka ta jest bowiem należna za pracownika, który zarabia nie mniej niż kwota minimalnego wynagrodzenia - a jest to minimalna kwota dla osoby pracującej, tak jak syn, na cały etat.

Jedyna odrębność w zasadach opłacania składek za syna dotyczy składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obowiązek opłacania składek na ten fundusz mają m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski za osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w tym pracowników. Jednak obowiązek opłacania tej składki nie dotyczy krewnych przedsiębiorcy - jego małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym (art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Zatem, mimo że syn Czytelnika podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie należy opłacać za niego składki na FGŚP.

• art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 668

• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 81, poz. 531

• art. 9 i 10 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 18, poz. 100

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Personel i Zarządzanie189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ01
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem Infor.pl »