| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego dla osoby prowadzącej działalność

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego dla osoby prowadzącej działalność

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i równocześnie prowadzę działalność pozarolniczą. Z tytułu zatrudnienia otrzymuję 2000 zł miesięcznie i od tej podstawy są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym z tytułu działalności nie płacę już składek, poza składką zdrowotną. 10 października 2009 r. miałem wypadek przy prowadzeniu działalności. ZUS odmówił mi jednak wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Czy słusznie?


ODPOWIEDŹ

Tak, ZUS postąpił zgodnie z przepisami. Nie przysługuje Panu prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, gdyż wypadek przy prowadzeniu działalności wydarzył się w okresie, kiedy nie podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu tej działalności.

WYJAŚNIENIE

Świadczenia związane z wypadkiem przy prowadzeniu pozarolniczej działalności przysługują pod warunkiem, że wypadek został uznany przez ZUS. Za wypadek przy prowadzeniu działalności uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem tej działalności.

Jeśli jednak nie podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu, z którego wystąpił Pan o sporządzenie dokumentacji powypadkowej, ZUS nie ma podstaw do sporządzania karty wypadku. Karta wypadku jest dokumentem będącym podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W takim przypadku ZUS jest zobowiązany do wydania decyzji o odmowie prawa do przyznania świadczeń określonych w ustawie wypadkowej z powodu niespełnienia warunków do przyznania świadczeń.

Brak sporządzenia karty wypadku pozbawia Pana możliwości ubiegania się o świadczenia wypadkowe z tytułu obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom w związku z trwającą umową o pracę. Jeżeli nie nabył Pan prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, prawo do świadczeń może być rozpatrywane z tytułu ubezpieczenia chorobowego na ogólnie obowiązujących zasadach.

Zobacz kalkulator składki wypadkowej >> 

Taki tryb postępowania został podyktowany sytuacją, gdzie jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność pozostająca jednocześnie w stosunku pracy, z którego osiąga wynagrodzenie w przeliczeniu na okres miesiąca w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, tj. od stycznia 2009 r. - 1276 zł, a w Pana przypadku jest to kwota 2000 zł, obowiązkowo podlega Pan ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Gdyby dobrowolnie Pan przystąpił do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzonej działalności, zostałby Pan objęty również ubezpieczeniem wypadkowym. W takiej sytuacji nabyłby Pan prawo do świadczeń określonych w ustawie wypadkowej z tytułu wypadku, jaki miał miejsce 10 października 2009 r.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 3, art. 5 ust. 1 pkt 8 oraz art. 22 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.),

• art. 9 oraz art. 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK