| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Nasz zakład pracy był zainteresowany podpisaniem od 1 kwietnia 2009 r. umowy z osobą, która pozytywnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu podpisaliśmy z tą osobą przedwstępną umowę o pracę. Do końca marca pracownik ten jest zatrudniony u innego pracodawcy. Okazało się, że w związku z obniżaniem kosztów nie jesteśmy w stanie zatrudnić tej osoby, gdyż firmy na to nie stać. Co nam grozi za odmowę zawarcia z tą osobą umowy o pracę?

WAŻNE!

Osoba, której odmówiono zawarcia umowy przyrzeczonej, może domagać się od niedoszłego pracodawcy naprawienia szkody lub żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Czas na wystąpienie do sądu pracy o odszkodowanie albo o zawarcie umowy o pracę jest dość krótki. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym przyrzeczona umowa o pracę miała być zawarta. Gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy o pracę, można jeszcze dochodzić odszkodowania w ciągu roku od dnia, w którym stało się prawomocne orzeczenie sądu oddalające to żądanie (art. 390 § 3 k.c.).

Umowa przedwstępna może dotyczyć jedynie zawarcia umowy o pracę. Wykluczone są inne podstawy nawiązania stosunku pracy (powołanie, mianowanie, wybór). Roszczenia z umowy przedwstępnej nie przysługują więc osobie, która miała być zatrudniona na podstawie np. powołania. Stanowisko to zostało potwierdzone w uchwale Sądu Najwyższego z 4 maja 1979 r. (sygn. akt I PZP 5/79, OSP 1980/2/20).

Pracownik może dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę także wtedy, gdy zawarto z nim umowę o pracę, jednak warunki tej umowy (np. rodzaj pracy i wysokość wynagrodzenia) różnią się od warunków ustalonych w umowie przedwstępnej (orzeczenie Sądu Najwyższego z 3 października 1979 r., sygn. akt I PRN 128/79, OSNCP 1980/20/39).

PRZYKŁAD

Agencja reklamowa zawarła z Mariuszem W. umowę przedwstępną. Określono w niej najważniejsze postanowienia przyszłej umowy o pracę, w tym m.in. rodzaj przyszłej umowy, wynagrodzenie, stanowisko pracy, termin rozpoczęcia umowy. Gdy umowa o pracę została przygotowana przez agencję, Mariusz W. odmówił jednak jej podpisania. Zrobił tak, gdyż treść umowy odbiegała od tego, co zostało ustalone w umowie przedwstępnej. Mariuszowi W. zaproponowano wynagrodzenie w wysokości 5000 zł, tj. o 500 zł niższe niż w umowie przedwstępnej. Mariusz W. nie zgodził się na taką zmianę. Kwota wynagrodzenia została więc podwyższona. Agencja zdawała sobie sprawę, że ewentualny spór sądowy o to wynagrodzenie byłby zapewne przegrany. Pracownik ma bowiem prawo dochodzić przed sądem pracy zawarcia umowy o pracę takiej treści, jaka została mu przyrzeczona.

• art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 389-390 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506

Marta Frelas

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK