| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Nasz zakład pracy był zainteresowany podpisaniem od 1 kwietnia 2009 r. umowy z osobą, która pozytywnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu podpisaliśmy z tą osobą przedwstępną umowę o pracę. Do końca marca pracownik ten jest zatrudniony u innego pracodawcy. Okazało się, że w związku z obniżaniem kosztów nie jesteśmy w stanie zatrudnić tej osoby, gdyż firmy na to nie stać. Co nam grozi za odmowę zawarcia z tą osobą umowy o pracę?

WAŻNE!

Osoba, której odmówiono zawarcia umowy przyrzeczonej, może domagać się od niedoszłego pracodawcy naprawienia szkody lub żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Czas na wystąpienie do sądu pracy o odszkodowanie albo o zawarcie umowy o pracę jest dość krótki. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym przyrzeczona umowa o pracę miała być zawarta. Gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy o pracę, można jeszcze dochodzić odszkodowania w ciągu roku od dnia, w którym stało się prawomocne orzeczenie sądu oddalające to żądanie (art. 390 § 3 k.c.).

Umowa przedwstępna może dotyczyć jedynie zawarcia umowy o pracę. Wykluczone są inne podstawy nawiązania stosunku pracy (powołanie, mianowanie, wybór). Roszczenia z umowy przedwstępnej nie przysługują więc osobie, która miała być zatrudniona na podstawie np. powołania. Stanowisko to zostało potwierdzone w uchwale Sądu Najwyższego z 4 maja 1979 r. (sygn. akt I PZP 5/79, OSP 1980/2/20).

Pracownik może dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę także wtedy, gdy zawarto z nim umowę o pracę, jednak warunki tej umowy (np. rodzaj pracy i wysokość wynagrodzenia) różnią się od warunków ustalonych w umowie przedwstępnej (orzeczenie Sądu Najwyższego z 3 października 1979 r., sygn. akt I PRN 128/79, OSNCP 1980/20/39).

PRZYKŁAD

Agencja reklamowa zawarła z Mariuszem W. umowę przedwstępną. Określono w niej najważniejsze postanowienia przyszłej umowy o pracę, w tym m.in. rodzaj przyszłej umowy, wynagrodzenie, stanowisko pracy, termin rozpoczęcia umowy. Gdy umowa o pracę została przygotowana przez agencję, Mariusz W. odmówił jednak jej podpisania. Zrobił tak, gdyż treść umowy odbiegała od tego, co zostało ustalone w umowie przedwstępnej. Mariuszowi W. zaproponowano wynagrodzenie w wysokości 5000 zł, tj. o 500 zł niższe niż w umowie przedwstępnej. Mariusz W. nie zgodził się na taką zmianę. Kwota wynagrodzenia została więc podwyższona. Agencja zdawała sobie sprawę, że ewentualny spór sądowy o to wynagrodzenie byłby zapewne przegrany. Pracownik ma bowiem prawo dochodzić przed sądem pracy zawarcia umowy o pracę takiej treści, jaka została mu przyrzeczona.

• art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 389-390 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506

Marta Frelas

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK