| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu.

PRZYKŁAD

OBOWIĄZEK PRZELICZENIA PODSTAWY

Jan N. wykonuje na rzecz spółki z o.o. pracę na podstawie umowy zlecenia, którą zawarł na okres od 15 września do 16 listopada 2008 r. W umowie odpłatność określono w stawce miesięcznej, w wysokości 1,5 tys. zł. W poszczególnych miesiącach zleceniodawca wypłacił zleceniobiorcy wynagrodzenie w wysokości: wrzesień - 750 zł, październik - 1,5 tys. zł, listopad - 750 zł. Z uwagi, że wynagrodzenie z umowy zlecenia jest określone w stawce miesięcznej, a we wrześniu oraz w listopadzie było niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, zleceniodawca dokonał przeliczenia podstawy wymiaru składek w tych miesiącach. Ponieważ po przeliczeniu podstawa wymiaru jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka opłaciła składkę na FP nie tylko za październik, ale także za wrzesień i listopad.

PRZYKŁAD

ISTOTNY STATUS PŁATNIKA SKŁADEK

Marek D. prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia dwóch zleceniobiorców. Podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Mimo że podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia Marek D. nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorców składki na Fundusz Pracy. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudnia on bowiem żadnego pracownika.

PRZYKŁAD

WYSOKOŚĆ PRZYCHODU Z UMOWY ZLECENIA

Spółka jawna chce zatrudnić jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Spółka nie zatrudnia pracowników. Jeżeli zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka będzie musiała za zleceniobiorcę opłacać również składkę na FP.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK