| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca musi konsultować z załogą decyzje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Pracodawca musi konsultować z załogą decyzje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Brak związków zawodowych w zakładzie nie zwalnia pracodawcy z konsultowania kwestii związanych z bhp. Ma on bowiem obowiązek współdziałać w tym zakresie z pracownikami.


Kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną w pracy stanowią jeden z najistotniejszych przejawów ochrony pracy. Ustawodawca statuuje w tym względzie szereg obowiązków i powinności po stronie pracodawcy, których realizacja podlega kontroli właściwych instytucji i organizacji. Poza tym w zakresie bhp w wielu kwestiach pracodawca musi współdziałać z załogą. Współdziałanie to z reguły odbywa się w ramach struktur związkowych. Jednak nawet brak takich organizacji w zakładzie nie zwalnia pracodawcy z obowiązku konsultacji.

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami, wszystkich działań podejmowanych w ramach problematyki związanej z bhp. Reprezentanci załogi wybierani są przez zakładowe organizacje związkowe, a jeżeli u pracodawcy takie nie działają - przez pracowników, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.

U pracodawców zatrudniających więcej niż 250 pracowników powołuje się komisję bhp jako organ doradczy i opiniodawczy. W takim przypadku niezbędne konsultacje mogą być prowadzone w ramach tej komisji, natomiast uprawnienia z tym związane przysługują pracownikom lub ich przedstawicielom wchodzącym w jej skład.

Pracownicy lub ich przedstawiciele uczestniczący w konsultacjach mają prawo do:

• przedstawiania wniosków w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych,

• wnioskowania o przeprowadzenie kontroli przez inspektorów pracy oraz zastosowanie przez nich środków prawnych przewidzianych w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy, w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pracowników,

• wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach,

• ochrony przed ponoszeniem jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu swej działalności.

Kodeks pracy nie precyzuje, według jakich zasad konsultacje mają być prowadzone. Oznacza to, że strony mogą przyjąć dowolny tryb uzgodnień. U pracodawcy, który jest zobowiązany do wydania regulaminu pracy, tryb dokonywania konsultacji może być unormowany w tym akcie w części dotyczącej obowiązków w zakresie bhp. Pracodawca, który nie musi wydawać regulaminu, może regulować te kwestie w drodze wewnętrznych zarządzań lub w inny zwyczajowy sposób.

Poza tym konsultacje w zależności od tego, czy są prowadzone z ogółem pracowników, co ma miejsce w mniejszych zakładach, czy też tylko z jego przedstawicielami (w większych zakładach) mogą być prowadzone indywidualnie z każdym pracownikiem z osobna albo na wspólnych spotkaniach. Pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby były one prowadzone w odpowiednich warunkach oraz by odbywały się one w godzinach pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK