| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Odliczenie VAT naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki

Odliczenie VAT naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki

Nasza firma w swojej działalności gospodarczej nabywa towary i usługi od różnych dostawców. Za niektóre z nich jesteśmy zobowiązani wpłacić zaliczkę przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem towaru. Zdarza się, że dostawca towarów lub usługodawca wystawią fakturę zaliczkową przed otrzymaniem zaliczki. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?

ODPOWIEDŹ

TAK. Zgodnie z większością wydawanych ostatnio orzeczeń, macie Państwo prawo do takiego odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym wystawca faktury otrzyma zaliczkę.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust.1 i ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego między innymi o sumę kwot podatku określonych w fakturach potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Państwa wątpliwość i kilka negatywnych dla podatników interpretacji Ministerstwa Finansów wiąże się z tym, że powyższy przepis mówi o fakturach „potwierdzających dokonanie przedpłaty”, w przypadku, gdy przedpłata ta zrodziła u wystawcy faktury powstanie obowiązku podatkowego. W związku z tym, że zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania przedpłaty powstaje z chwilą jej otrzymania, samo wystawienie faktury zaliczkowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u wystawcy faktury. Ponadto, taka faktura mogłaby zostać uznana za tzw. „pustą” fakturę, bo faktura wystawiona przed dokonaniem przedpłaty nie może potwierdzać jej dokonania, a zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a Ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury w przypadku gdy stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności. W związku z tym pojawiło się kilka interpretacji, w których Ministerstwo Finansów przyznawało podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury dopiero po wykonaniu usługi lub otrzymaniu towaru.

Z najnowszych wyroków sądów administracyjnych oraz interpretacji Ministerstwa Finansów wynika jednak, że odliczenie podatku naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed dniem zapłaty zaliczki występuje w rozliczeniu za okres, w którym po stronie wystawcy faktury powstanie obowiązek podatkowy, a więc za okres, w którym wpłacona zostanie zaliczka. Zgodnie z art. 86 ust.10 pkt 1 Ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje wprawdzie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, jednakże przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b wyraźnie wiąże prawo do obniżenia podatku o podatek wynikający z faktury zaliczkowej z momentem powstania obowiązku podatkowego u wystawcy faktury. Zatem samo otrzymanie faktury zaliczkowej nie daje podatnikowi prawa do odliczenia podatku. Takie prawo powstaje dopiero w momencie, gdy u wystawcy faktury powstanie obowiązek podatkowy, a więc z chwilą otrzymania przez niego przedpłaty.

Tak orzekały na przykład: Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 1079/09 z 24 czerwca 2010 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku I SA/Wr 1080/10 czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji numer IPPP1-443-1039/10-2/JL z 22 grudnia 2010 roku.

Ewa Konarska

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »