| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Podatkowe konsekwencje zbycia majątku trwałego firmy

Nasza spółka ma zamiar zbyć samochód osobowy i dwa samochody ciężarowe. Jak powinniśmy ustalić dochód ze zbycia? Czy jest różnica przy ustalaniu dochodu ze zbycia samochodu osobowego oraz ciężarowego?

Rozliczenia podatkowe w momencie zbycia udziałów:
• przychody (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy) - otrzymane pieniądze - 5 000 000 zł,
• koszty uzyskania tych przychodów (nominalna wartość objętych udziałów - art. 15 ust. 1k pkt 1 updop) - 6 000 000 zł,
• strata przy zbyciu udziałów, wpływająca na ogólny wynik podatkowy - 1 000 000 zł.
Czy przy sprzedaży rzeczy i praw nabytych przez spółkę kapitałową w formie aportu pojawiają się koszty uzyskania przychodów?
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 updop wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednocześnie ustawa nie ogranicza tej sytuacji wyłącznie do wydatków pieniężnych. Z tego też względu należy przyjąć, iż w przypadku sprzedaży rzeczy i praw nabytych przez spółkę kapitałową w formie aportu w zamian za wydane udziały (akcje) kosztem uzyskania przychodów spółki będzie wartość nominalna wydanych za aport udziałów (akcji), pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych od zbywanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych wcześniej przez spółkę w formie aportu.
Nasza spółka zawarła umowę barterową z kontrahentem. Czy powstają przychody i koszty w przypadku eksportowych transakcji barterowych?
Tak. W przypadku transakcji barterowych (kompensat) mamy do czynienia z przychodami w naturze (zgodnie z przepisami obowiązującymi w br). Wartość tych przychodów określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. W przypadku eksportowej transakcji barterowej, polegającej na sprowadzeniu przez kontrahenta krajowego od kontrahenta zagranicznego składników majątkowych na potrzeby inwestycyjne w zamian za przekazane temu kontrahentowi rzeczy, surowce, materiały (towary), przychodem kontrahenta krajowego będzie wartość otrzymanych składników majątkowych, stanowiąca równowartość przekazanych kontrahentowi zagranicznemu towarów. Kosztami uzyskania tego przychodu będzie wartość zbytych składników majątku, odpowiadająca wartości przychodu określonego na podstawie cen rynkowych.
Czy wydatki na zbudowanie przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej (infrastruktury technicznej) są kosztem uzyskania przychodów w momencie nieodpłatnego przekazania (zbycia) tych przyłączy na rzecz przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK