| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła.


Analizując powyższą kwestię, przede wszystkim należy zastanowić się, czym się owe należności licencyjne. Pomocą tu będą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także postanowienia umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Polską a krajami, do których przekazywane są wypłaty z tytułu należności licencyjnych.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT zawiera katalog należności licencyjnych. Mogą być nimi wypłaty:

• z praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wyrobów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,

• z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,

• za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,

• za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Trzeba zaznaczyć, że wspomniany wyżej przepis będzie miał zastosowanie, w sytuacji gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, do którego przekazywane będą należności, nie stanowi inaczej. Będzie miał on także bezpośrednie zastosowanie, gdy należności będą wypłacane do państwa, z którym międzynarodowa umowa nie została zawarta, a także gdy zawarta umowa przewiduje opodatkowanie należności licencyjnych w Polsce jako państwie źródła. Pojęcie państwo źródła oznacza kraj, w którym to należności licencyjne są wypłacane.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wynagrodzenia z tytułu należności licencyjnych są w Polsce opodatkowane według zryczałtowanej stawki podatku wynoszącej 20 proc. Ma ona zastosowanie, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej.

Z całą pewnością można stwierdzić, że większość umów, które zostały zawarte przez Polskę, stanowi, że co do zasady należności licencyjne będą opodatkowane w państwie, w którym są wypłacane, czyli w Polsce. Przyjęto jednak zasadę, iż stawka tego podatku nie może być wyższa niż stawka maksymalna wskazana w umowie. I tak na przykład dla należności licencyjnych wypłacanych m.in. do Belgii, Danii, Holandii, Niemiec czy Szwecji stawka podatku pobieranego u źródła (w Polsce) nie może przekroczyć 5 proc. stawki podatku. Dla należności przekazywanych m.in. do Australii, Finlandii, Hiszpanii czy Francji granica ta ustalona została na poziomie 10 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK