| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 113 ustawy o VAT drobni przedsiębiorcy są uprawnieni do korzystania ze zwolnienia z VAT do chwili osiągnięcia obrotu z działalności opodatkowanej na poziomie określonym tym przepisem, czyli wysokości 10 000 euro. Kwota ta przeliczana była corocznie na złote według kursu euro na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w wyniku czego limit obrotu uprawniający do zwolnienia z VAT ulegał zmianie w każdym kolejnym roku podatkowym. Na 2007 r. kwota limitu stanowiła równowartość 39 700 zł.

Od 1 stycznia 2008 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonanej ustawą z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ustalona została nowa wartość limitu zwolnienia. Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy ze zwolnienia z VAT korzystać mogą ci przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Należy przede wszystkim zauważyć, że po raz pierwszy kwota limitu została ustalona kwotowo, w polskiej walucie, oraz znacznie podwyższona w stosunku do roku poprzedniego. Chociaż bezsprzecznie oba te elementy są w rezultacie korzystne dla drobnych przedsiębiorców, to jednak pozytywne skutki podwyższenia kwoty limitu odczują oni dopiero w przyszłym roku. Wydawać by się mogło, że wystarczającym warunkiem korzystania ze zwolnienia w przyszłym roku jest wyłącznie osiągnięcie obrotu do końca bieżącego roku na poziomie poniżej 50 000 zł. Tak jednak nie jest. Należy mieć na uwadze, że warunkiem korzystania ze zwolnienia w przyszłym roku jest przede wszystkim zachowanie tego prawa do końca bieżącego roku, tj. do 31 grudnia 2007 r., zgodnie z obowiązującą kwotą limitu zwolnienia na ten rok, czyli w wysokości 39 700 zł. Z chwilą jej przekroczenia nastąpi utrata prawa do zwolnienia już w roku bieżącym, co będzie skutkowało jednoczesną utratą prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT w przyszłym roku, mimo że łączny obrót za rok bieżący będzie niższy niż określona w znowelizowanym przepisie kwota limitu. W takiej sytuacji ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy najwcześniej po upływie 3 lat (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła jego utrata) oraz pod warunkiem że kwota limitu za rok poprzedzając rok, w którym będziemy korzystać ze zwolnienia, nie przekroczy kwoty limitu uprawniającego do tego zwolnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK