| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 113 ustawy o VAT drobni przedsiębiorcy są uprawnieni do korzystania ze zwolnienia z VAT do chwili osiągnięcia obrotu z działalności opodatkowanej na poziomie określonym tym przepisem, czyli wysokości 10 000 euro. Kwota ta przeliczana była corocznie na złote według kursu euro na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w wyniku czego limit obrotu uprawniający do zwolnienia z VAT ulegał zmianie w każdym kolejnym roku podatkowym. Na 2007 r. kwota limitu stanowiła równowartość 39 700 zł.

Od 1 stycznia 2008 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonanej ustawą z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ustalona została nowa wartość limitu zwolnienia. Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy ze zwolnienia z VAT korzystać mogą ci przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Należy przede wszystkim zauważyć, że po raz pierwszy kwota limitu została ustalona kwotowo, w polskiej walucie, oraz znacznie podwyższona w stosunku do roku poprzedniego. Chociaż bezsprzecznie oba te elementy są w rezultacie korzystne dla drobnych przedsiębiorców, to jednak pozytywne skutki podwyższenia kwoty limitu odczują oni dopiero w przyszłym roku. Wydawać by się mogło, że wystarczającym warunkiem korzystania ze zwolnienia w przyszłym roku jest wyłącznie osiągnięcie obrotu do końca bieżącego roku na poziomie poniżej 50 000 zł. Tak jednak nie jest. Należy mieć na uwadze, że warunkiem korzystania ze zwolnienia w przyszłym roku jest przede wszystkim zachowanie tego prawa do końca bieżącego roku, tj. do 31 grudnia 2007 r., zgodnie z obowiązującą kwotą limitu zwolnienia na ten rok, czyli w wysokości 39 700 zł. Z chwilą jej przekroczenia nastąpi utrata prawa do zwolnienia już w roku bieżącym, co będzie skutkowało jednoczesną utratą prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT w przyszłym roku, mimo że łączny obrót za rok bieżący będzie niższy niż określona w znowelizowanym przepisie kwota limitu. W takiej sytuacji ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy najwcześniej po upływie 3 lat (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła jego utrata) oraz pod warunkiem że kwota limitu za rok poprzedzając rok, w którym będziemy korzystać ze zwolnienia, nie przekroczy kwoty limitu uprawniającego do tego zwolnienia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK