| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


RADA

 


Zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym. Ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci - manikiur, pedikiur) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym. Powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady opodatkowują je według progresywnej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 updof.


W ustawie przewidziano dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszym z nich jest stosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym po złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze jednej z tych form. Drugim jest możliwość opodatkowywania osiąganych dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli podatkiem w wysokości 19%, tzw. podatkiem liniowym. Wybór tej formy również wymaga złożenia oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:

- do dnia 20 stycznia roku podatkowego, od którego zamierza się korzystać z tej formy opodatkowania,

- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - w przypadku gdy rozpoczyna się prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku.


W związku z powyższym, ponieważ zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie wykonywania manikiuru i pedikiuru w trakcie roku, to powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

W przypadku rozpoczynania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybrana przez Panią forma opodatkowania będzie dotyczyła również lat następnych, chyba że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi Pani w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »