| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. jej własnemu pracownikowi jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług? Spółka udziela takich pożyczek sporadycznie, a udzielanie ich nie należy do rodzaju działalności prowadzonej przez spółkę.


Ponieważ spółka nie świadczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług polegających na udzielaniu pożyczek, a udzielenie pracownikowi pożyczki, o której jest mowa w pytaniu, miało charakter incydentalny i nie nastąpiło w ramach świadczenia usług przez podatnika VAT, nie została spełniona przesłanka określona w art. 15 ust 1 ustawy o VAT. Incydentalne udzielenie pożyczki nie jest bowiem czynnością, którą można zakwalifikować do pojęcia „działalność gospodarcza” w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.


Reasumując, incydentalne udzielenie pracownikowi pożyczki przez spółkę nie jest czynnością podlegającą działaniu ustawy o VAT. Oznacza to, że przysługujące odsetki uzyskane od udzielonej pożyczki nie podlegają zaewidencjonowaniu dla celów VAT oraz wykazaniu w deklaracji VAT-7.


Podstawa prawna:

art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


Paweł Mazur

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »