| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z założeniem spółki lub jednoosobowym prowadzeniem firmy.

Zdecydowanie się na jedno z tych rozwiązań powoduje jednocześnie ograniczenie katalogu form prawnych założenia przedsiębiorstwa.

Podstawową zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jest szerszy dostęp do kapitału. Obecność wspólników, niezależnie od ich liczby, pozwala na zwiększenie możliwości uzyskania kredytu lub innych źródeł finansowania. Większą może być również wysokość kapitału początkowego złożona z sum wniesionych przez poszczególnych wspólników.

W przypadku samodzielnego prowadzenia działalności, w jej początkowej fazie, za zgromadzenie kapitału odpowiada właściciel.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Pozytywnym aspektem tego sposobu prowadzenia działalności jest również możliwość występowania w obrocie prawnym jako podmiot stanowiący jedną z wielu form prawnych wskazanych przez prawo np. spółka cywilna, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna.

Kolejną zaletą jest funkcjonujący w przypadku spółek podział ryzyka za niepowodzenie prowadzonych przedsięwzięć na wszystkich wspólników. Podlega mu także czas pracy poświęcany na zarządzanie, kontrolę o organizację prowadzonej działalności oraz ewentualne straty.

W przypadku korzystania z omawianego rozwiązania należy liczyć się jednak z ograniczonymi możliwościami zarządzania firmą z punktu widzenia realizowania własnych idei i wizji prowadzenia działalności. Niezbędna jest współpraca ze wspólnikami, a ta nie zawsze jest łatwa.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK