| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące określoną działalność gospodarczą. Jaką? Od jakich warunków uzależnione jest stosowanie karty? Przeczytaj poradę eksperta.

Podatnicy, którzy chcą w kolejnym roku podatkowym korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, nie muszą corocznie składać oświadczenia o wyborze tej formy. Jeżeli więc podatnik nie zgłosi likwidacji działalności lub nie wybierze innej formy opodatkowania dochodu, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie.

2) we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2010 r.;

Podatnik chce otworzyć salon fryzjerski i solarium. Ma prawo do karty podatkowej, ponieważ solarium i usługi fryzjerskie mieszczą się w tym samym rodzaju działalności objętej kartą - zostały sklasyfikowane w części pierwszej tabeli miesięcznych stawek karty podatkowej jako działalność usługowa lub usługowowytwórcza, a warunkiem opodatkowania kartą jest nieprowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatnik uruchamia działalność w zakresie szewstwa miarowego i handlu obwoźnego obuwiem. Nie ma on jednak prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż zakres wykonywanej działalności mieści się w dwóch różnych częściach tabeli, a to wyklucza tę formę opodatkowania.

3) nie korzystają z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów;

Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest wykluczone, jeżeli podatnik przy prowadzeniu działalności korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę (np. powiązanych z podatnikiem umową zlecenia, umową o dzieło, umową agencyjną) oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.

Za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4 do ustawy.

4) wykonują jeden rodzaj pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionej w art. 23 ustawy;

Działalność opodatkowana w formie karty podatkowej powinna być zasadniczo jedyną pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Nie wyłącza jednak opodatkowania w tej formie:
• prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5000 kilowatów, oraz wytwarzanie biogazu;
• osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; jeżeli osiągane przychody podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.
Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK