| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Jakie są zasady opodatkowania kartą podatkową 2011

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące określoną działalność gospodarczą. Jaką? Od jakich warunków uzależnione jest stosowanie karty? Przeczytaj poradę eksperta.

Podatnicy, którzy chcą w kolejnym roku podatkowym korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, nie muszą corocznie składać oświadczenia o wyborze tej formy. Jeżeli więc podatnik nie zgłosi likwidacji działalności lub nie wybierze innej formy opodatkowania dochodu, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie.

2) we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2010 r.;

Podatnik chce otworzyć salon fryzjerski i solarium. Ma prawo do karty podatkowej, ponieważ solarium i usługi fryzjerskie mieszczą się w tym samym rodzaju działalności objętej kartą - zostały sklasyfikowane w części pierwszej tabeli miesięcznych stawek karty podatkowej jako działalność usługowa lub usługowowytwórcza, a warunkiem opodatkowania kartą jest nieprowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatnik uruchamia działalność w zakresie szewstwa miarowego i handlu obwoźnego obuwiem. Nie ma on jednak prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż zakres wykonywanej działalności mieści się w dwóch różnych częściach tabeli, a to wyklucza tę formę opodatkowania.

3) nie korzystają z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów;

Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest wykluczone, jeżeli podatnik przy prowadzeniu działalności korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę (np. powiązanych z podatnikiem umową zlecenia, umową o dzieło, umową agencyjną) oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.

Za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4 do ustawy.

4) wykonują jeden rodzaj pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionej w art. 23 ustawy;

Działalność opodatkowana w formie karty podatkowej powinna być zasadniczo jedyną pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Nie wyłącza jednak opodatkowania w tej formie:
• prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5000 kilowatów, oraz wytwarzanie biogazu;
• osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; jeżeli osiągane przychody podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.
Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać osoby fizyczne, które prowadzą określoną działalność gospodarczą.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK