| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak nie dać się oszukać - "kupię firmę z długami"

Jak nie dać się oszukać - "kupię firmę z długami"

„Kupię firmę z długami” – do niedawna jedno z najpopularniejszych ogłoszeń w Internecie, a zarazem jedno z największych oszustw wykorzystujących niewiedzę i panikę zadłużonych przedsiębiorców. Schemat tego zjawiska jest bardzo prosty i w głównej mierze opiera się na trudnej sytuacji ekonomicznej potencjalnych ofiar i nieznajomości prawa.

Pomimo tego, że Polska jest w ścisłej czołówce państw, które potrafiły sobie poradzić z globalnym załamaniem rynku nie oznacza, to że zjawisko kryzysu nie było tu w ogóle odczuwalne.W rzeczywistości wiele prywatnych firm, zwłaszcza tych w początkowym stadium rozwoju stanęło na granicy bankructwa, bądź po prostu nie wytrzymało i zakończyło swoją działalność. I tu właśnie zrodził się pomysł „ratowania” zadłużonych firm.

Kupimy szybko

Przedsiębiorca, który nie widział już żadnego wyjścia z sytuacji natrafiał w Internecie na ogłoszenie dające cień nadziei na rozwiązanie wszystkich dotychczasowych problemów. Wysokość prowizji za jaką można było sprzedać spółkę w zależności od stopnia zadłużenia oscylowała w granicach 15 – 30 tys. zł. Tego typu transfer miał stanowić nie tylko gwarancję pozbycia się spółki, ale także całkowite uwolnienie się od jej długów i tym samym od komornika.

Dodatkową zaletą był wyjątkowo krótki czas oczekiwania, w większości przypadków spotkanie u notariusza odbywało się już na drugi dzień od momentu pierwszej rozmowy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zdecydowało się na sprzedaż swojej firmy. Niestety, jak się później okazało nie tylko im to nie pomogło, ale dodatkowo przysporzyło kolejnych kłopotów.

Polecamy: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Kryzys wykorzystamy

Jak wcześniej wspomniałem oszuści korzystali przede wszystkim na niekorzystnej sytuacji rynkowej oraz braku znajomości prawa zadłużonych przedsiębiorców. A prawo mówi wyraźnie, że w przypadku utraty płynności przez spółkę jej sprzedaż nic nie pomoże, a na pewno nie uwolni dotychczasowego prezesa od długów.

Jedyne, co może spowodować, to narażenie sprzedającego na naruszenie prawa upadłościowego, co skutkuje możliwością pozbawienia wolności do roku.

Bardzo częstym przypadkiem towarzyszącym sprzedaży było wyprzedawanie, bądź przepisywanie na inne osoby wartościowego majątku spółki.

Także w tym przypadku wiele osób łamało prawo, ponieważ jest to naruszenie art. 300 kodeksu karnego, które grozi karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.

Co w takim razie zrobić, jeżeli stoimy na skraju bankructwa? Jedynym wyjściem nie skutkującym złamania przepisów prawa jest ogłoszenie upadłości firmy. Równocześnie pamiętajmy, że nie należy przesadnie wierzyć w dobre chęci nieznajomych osób oraz uświadommy sobie wreszcie, że nieznajomość prawa szkodzi. 

Polecamy: serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK