REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniejsze odsetki od depozytów

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Oprocentowanie lokat złotowych cały czas spada. Od połowy maja pięć banków zdecydowało się na obniżenie odsetek od depozytów.

REKLAMA

Nie widać końca tendencji obniżania oprocentowania lokat. Tym razem jednak nie dotknęło to liderów naszego zestawienia. Cięcia nie dotyczą też pieniędzy składanych na najdłuższe terminy. Żadnych zmian nie zanotowano w przypadku lokat walutowych. Przybywa natomiast ofert z jednodniową kapitalizacją odsetek, a więc chroniących przed „podatkiem Belki”. Ta metoda przyciągania klientów staje się wśród bankowców coraz bardziej popularna.

REKLAMA

W ciągu ostatnich czterech tygodni mieliśmy do czynienia z kontynuacją tendencji do obniżania oprocentowania lokat bankowych. Nie ma widoków na rychłą podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, stawki na rynku międzybankowym utrzymują się wciąż na niskim poziomie. Banki mają sporo wolnych środków, więc większość z nich nie musi walczyć o pieniądze klientów, oferując wysokie odsetki. Inflacja idzie w dół, powodując, że pieniądze oszczędzających nie tracą zbyt mocno na wartości z tego powodu. Trudno się więc dziwić, że nominalne oprocentowanie lokat maleje.

REKLAMA

Jeszcze kilka miesięcy temu dość powszechne było przekonanie, że w drugiej połowie roku Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę oficjalnych stóp procentowych. Teraz nie jest to wcale tak oczywiste. Jeśli do zaostrzenia polityki pieniężnej miałoby dojść, to raczej pod koniec roku. Z tego punktu widzenia na wyższe oprocentowanie nie ma raczej co liczyć.

Od kilku tygodni na rynku międzybankowym stawki WIBOR dla pożyczek 3-miesięcznych utrzymują się na bardzo niskim poziomie od 3,84 do 3,87 proc., podczas gdy jeszcze w pierwszych trzech miesiącach roku przekraczały 4 proc. W dłuższym okresie różnica między stawkami, po jakich banki pożyczają sobie pieniądze, a oferowanym klientom oprocentowaniem lokat utrzymuje się w okolicach 1,2-1,3 punktu procentowego. Mimo że banki coraz chętniej udzielają kredytów, nie są zmuszone do gwałtownego poszukiwania pieniędzy na ten cel. Nadmiar wolnej gotówki w ich posiadaniu jest bardzo wysoki, sięga kilkudziesięciu miliardów złotych.

W ciągu ostatnich czterech tygodni pięć banków z naszego zestawienia zdecydowało się na obniżenie oprocentowania oferowanych lokat. Dotyczyło to przede wszystkim lokat o krótszych terminach. Za pieniądze deponowane na jeden miesiąc odsetki niższe niż w połowie maja proponują Invest Bank, Kredyt Bank i Multibank. Bank Pocztowy zmniejszył oprocentowanie lokat na 6 i 12 miesięcy. Nadal jednak jest liderem na rynku pod względem oprocentowania dla lokat dwuletnich, za które oferuje 7 proc. Poza Bankiem Pocztowym czołówka naszego rankingu niemal się nie zmieniła. O powrót do grona liderów pokusił się Getin Bank, oferując lokaty 3-, 6- i 12-miesięczne z dzienną kapitalizacją odsetek. Na podobne posunięcie zdecydował się Alior Bank w przypadku lokat 6-miesięcznych. W kategorii lokat 24- i 36 miesięcznych nie zanotowaliśmy żadnych zmian w porównaniu z poprzednią edycją naszego rankingu. Żadnych ruchów nie dokonały banki w przypadku lokat walutowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Oszczędzającym w bankach wciąż sprzyja malejąca inflacja. Na razie nie ma widoków na zwiększenie atrakcyjności lokat w związku z podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W kolejnych miesiącach należy jednak spodziewać się odwrócenia sytuacji. Pod koniec roku tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych powinno się zwiększać. Być może banki choć częściowo uwzględnią tę tendencję w swoich ofertach. Za kilka miesięcy można za to będzie oczekiwać podniesienia oficjalnych stóp procentowych, choć raczej nie należy się spodziewać bardziej wyraźnego ich wzrostu. A zatem posunięcia Rady nie zmotywują banków do szybkiego i dynamicznego zwiększenia wysokości odsetek.

Kalkulator zysków z lokaty

//g5.infor.pl/p/_files/96000/ranking_loakt_bankowych_czerwiec_2010_34775.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking loakt bankowych - czerwiec 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA