REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego złoty słabnie

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Czwartkowy handel rozpoczynamy od nieznacznego osłabienia naszej waluty. Na razie można to sklasyfikować jako odreagowanie po jej wyraźnym umocnieniu w ostatnich dniach.

REKLAMA

Przypomnijmy, że złoty zyskiwał na fali zakupów naszych obligacji, które zyskały na atrakcyjności po tym, jak rentowności amerykańskich i niemieckich papierów poszły wyraźnie w dół. Zagraniczni inwestorzy szukają po prostu wyższych stóp zwrotu przy w miarę akceptowalnym poziomie ryzyka, a polska gospodarka na tle innych wydaje się być dość stabilna. Niemniej opublikowane wczoraj po południu dane o inflacji PPI, która w lipcu przyspieszyła do 3,9 proc. r/r, mogą zwiększać prawdopodobieństwo jesiennej podwyżki stóp procentowych, co może ujemnie wpływać na wycenę długu. Do rannego osłabienia złotego przyczynia się też obserwowane umocnienie dolara względem europejskich walut – kurs EUR/USD wrócił poniżej poziomu 1,28 m.in. za sprawą krytycznego artykułu nt. perspektyw greckiej gospodarki w niemieckim tygodniku „Der Spiegel”. Inna sprawa, to czynniki techniczne – odbicie EUR/USD w ostatnich dniach było niemrawe i rynek zaczyna ponownie opadać pod własnym ciężarem.

REKLAMA

Dzisiaj kluczowe będą publikacje z USA – o godz. 14:30 poznamy dane o cotygodniowym bezrobociu (oczek. 476 tys.), a o godz. 16:00 wskaźniki wyprzedzające i wartość indeksu Philly FED w sierpniu (oczek. 7,0 pkt.).

Zobacz także serwis: Inwestycje

EUR/PLN: Oporem jest poziom 3,96, a wsparcie można ulokować w rejonie 3,93. Dzisiaj bardziej prawdopodobny jest test w/w oporu. Co do kolejnych dni to patrząc na dywergencje widoczne na dziennych wskaźnikach, a także ryzyko zejścia EUR/USD poniżej minimum na 1,2730, bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz powrotu w okolice 3,99 i następnie wejścia rynku w konsolidację 3,96-3,99. Tym samym można przyjąć tezę, iż w tym miesiącu rynek nie ustanowi już nowego dna poniżej 3,93. Nie można też tłumaczyć zainteresowania złotym tylko popytem na nasze obligacje, gdyż on też jest ograniczony.

REKLAMA

USD/PLN: Rynek wyraźnie zebrał się w górę z okolic 3,0450-3,0500 i dzisiaj są szanse na naruszenie oporu na 3,10. Dzienne wskaźniki przemawiają za zwyżkami w kolejnych dniach, a nie powrotem do spadków. Stąd też wydaje się, że test okolic 3,15 w perspektywie kilku dni jest możliwy (zwłaszcza jak EUR/USD zejdzie poniżej 1,2730).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Korektę odbicia z 1,2730 można uznać za zakończoną i dzisiejsza zniżka rynku powinna doprowadzić do ponownego testu w/w poziomu. Rośnie prawdopodobieństwo jego naruszenia, co będzie oznaczać szybki spadek w rejon 1,26 w kolejnych dniach. Za takim scenariuszem przemawia też zachowanie się indeksu US Dollar Index, który odbił się od wsparcia na 82 pkt. Wyraźny opór dla EUR/USD to teraz 1,2820.

GBP/USD: Funt z pewnym opóźnieniem zareagował na gołębie notatki Banku Anglii, które poznaliśmy wczoraj przed południem. Test okolic 1,5490-1,5500 jest dzisiaj dość prawdopodobny. Dzienne wskaźniki sugerują ich przełamanie, co będzie oznaczać zejście poniżej 1,54 w kolejnych dniach. Opór to teraz rejon 1,5560.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA