| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Opłacalny kredyt z dopłatą

Opłacalny kredyt z dopłatą

Początkowa rata kredytu preferencyjnego może być nawet o ponad 1000 zł niższa niż „zwykłego” kredytu w złotych. Najniższą marżę kredytu z dopłatą oferuje Bank Pocztowy. O kredyt z dopłatą mogą starać się osoby nie posiadające wkładu własnego.

Dopłaty są liczone od całej kwoty zadłużenia tylko, jeśli powierzchnia mieszkania nie przekracza 50 m2, a powierzchnia domu jest mniejsza niż 70 m2.

Natomiast w przypadku, jeśli powierzchnia mieszkania jest większa niż 50 m2, lecz nie przekracza 75 m2, lub powierzchnia domu jest większa niż 70 m2m, lecz nie przekracza 140 m2 dopłaty są liczone tylko od części zadłużenia. Dopłaty obejmują bowiem maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub 70 m kw. domu.

Kredyt z dopłatą można uzyskać w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych oraz w następujących bankach:

  • PKO BP
  • Pekao
  • Bank Pocztowy
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski i zrzeszone z nim banki spółdzielcze
  • Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone z nim banki spółdzielcze
  • Mazowiecki Bank Regionalny i zrzeszone z nim banki spółdzielcze

Z doniesień prasowych wynika, że w najbliższym czasie do tego grona mogą dołączyć: Lukas Bank, Invest Bank, mBank oraz Bank Hipoteczny Pekao.

Kredyty z dopłatą mają oprocentowanie na poziomie porównywalnym z oprocentowaniem standardowych kredytów hipotecznych w złotych. Również składa się ono ze stawki bazowej oraz marży banku. Najniższą marżę oferuje obecnie Bank Pocztowy, gdzie wynosi ona 1,3%. W zestawieniu z aktualną stawką bazową (dane z 12.02.2009), daje to oprocentowanie na poziomie 6,08%. Na drugim miejscu jest Bank BPS, gdzie oprocentowanie wynosi 6,81%.

Warunki udzielania kredytów z dopłatą wg stanu na 12.02.2009

Nazwa banku

Marża

Stawka bazowa

Bank Pocztowy

1,30%

4,78%

Pekao SA

1,45%* lub 1,75%

5,66%

Bank BPS

1,50%

5,31%

Mazowiecki Bank Regionalny

1,35%

6,64%

PKO BP

od 1,5% do 2,09%**

6,54%

Gospodarczy Bank Wielkopolski

1,45%

6,64%

*wariant z prowizją
** stawka maksymalna przy braku wkładu własnego i nieskorzystaniu z innych produktów banku

Załóżmy, że kredytobiorca zamierza kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni 55 m2, cena to 380 tys. zł i zamierza w całości sfinansować zakup kredytem z dopłatą. Średnia cena m2 to nieco ponad 6,9 tys. zł, zatem mieści się w limicie uprawniającym do skorzystania z kredytu z dopłatą. Szacunkowa pierwsza rata - przy założeniu rat równych i okresu spłaty 30 lat oraz zastosowaniu obecnych parametrów oprocentowania obowiązujących w Banku Pocztowym – wynosi ok. 1054 zł. Jeżeli zastosujemy parametry obowiązujące w PKO BP na 12.02.2009, który ma obecnie najwyższe oprocentowanie w wariancie z maksymalną marżą (2,09%), pierwsza rata takiego samego kredytu wyniesie ok. 1713zł. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie pierwszych 8 lat, kiedy są wypłacane dopłaty, raty preferencyjnego kredytu są najniższe. Przykładowo dla Banku Pocztowego rata po 8 latach (przy założeniu utrzymania oprocentowania na obecnym poziomie), rośnie do ok. 2298 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK