| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Noworoczne zmiany w kredytach preferencyjnych

Noworoczne zmiany w kredytach preferencyjnych

  Na sytuację rynku nieruchomości w grudniu 2008 r. wpływ miały ograniczone możliwości zaciągnięcia kredytów hipotecznych. Dodatkowo klienci wstrzymywali decyzje o zakupie nieruchomości, oczekując na dalsze spadki oraz na zmiany, które nadeszły z początkiem nowego roku

1 stycznia 2009 r. zostały wprowadzone zmiany w dwóch ważnych kwestiach mających wpływ na zakup nieruchomości: w ustawie o dofinansowaniu do kredytów hipotecznych w ramach projektu „Rodzina na swoim” oraz podatku od sprzedaży nieruchomości.

Chcąc skorzystać z rządowego projektu „Rodzina na swoim” należy spełnić kilka wymagań: trzeba być w związku małżeńskim lub samotnie wychowywać co najmniej jedno dziecko, nie można też posiadać innego własnościowego mieszkania. Ponadto mieszkanie, które chce się nabyć, nie może być większe niż 75 mkw. Jeśli spełnimy te warunki, otrzymamy dofinansowanie do około połowy miesięcznych odsetek przez okres ośmiu lat. Dotyczy to jednak tylko kredytów w złotych.

Największą przeszkodą w uzyskaniu takiego kredytu jest bariera cenowa. Do końca 2008 r. cena nabywanego mieszkania w Warszawie nie mogła być wyższa niż 6632 zł/mkw. W Krakowie i Wrocławiu były to odpowiednio kwoty: 4624 zł/mkw. i 5274 zł/mkw. W takiej sytuacji nie wiele było mieszkań, które spełniałyby ten warunek.

Dzięki nowelizacji, która weszła w życie z początkiem 2009 r. kwoty te zostały podwyższone i wynoszą: dla Warszawy 7142 zł/m2, dla Krakowa 4979 zł /m2 i dla Wrocławia 5679 zł /mkw. Mogłoby się wydawać, że zmiany te nie są duże, ale po przeanalizowaniu dostępnych ofert mieszkań zauważyliśmy, że jest ich dość sporo (zwłaszcza na rynku pierwotnym). Jedynie w Krakowie ustalona cena jest zdecydowanie za niska i tam ofert jest niewiele.

Osoby, które planowały skorzystać z takiego dofinansowania, na pewno czekały na zmiany, zwłaszcza, że wielu deweloperów zapowiedziało obniżanie cen mieszkań właśnie dla nich. Wiele osób odłożyło decyzję o zakupie również ze względu na wprowadzone od 1 stycznia 2009 r. zmiany w podatku od sprzedaży nieruchomości.

Wcześniej, jeśli kupiliśmy mieszkanie w terminie od 1 stycznia 2007 r. do końca 2008 r. to, aby nie płacić podatku przy jego sprzedaży (w wysokości 19 proc. dochodu, czyli tego co zarobiliśmy na nieruchomości) mogliśmy skorzystać z ulgi meldunkowej. Z podatku zwolnione były osoby, które w sprzedawanej nieruchomości były zameldowane przynajmniej 12 miesięcy. Od początku tego roku ulga ta nie obowiązuje, a na jej miejsce wraca zwolnienie z płacenia podatku w przypadku przeznaczenia pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat (ulga taka obowiązywała wcześniej do końca 2006 r.)

Ulga ta cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i zniesienie jej na początku 2007 r. wzbudziło wiele emocji, ponieważ wprowadzona nowa ulga meldunkowa ograniczała zwolnienie z podatku tylko jednego mieszkania. Dlatego też wiele osób będzie zadowolonych z jej wycofania.

Aktualne limity cen dla programu Rodzina na swoim

Polecamy artykuły

Autor:

Home Broker

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK