| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Coraz więcej zagrożonych kredytów

Coraz więcej zagrożonych kredytów

Według najnowszego, listopadowego raportu InfoDług w ostatnim kwartale znacznie przyspieszył przyrost kredytów podwyższonego ryzyka. Kredyty zagrożone osiągnęły już wartość8,12 mld zł. Podczas ostatniego kwartału liczba osób nie płacących w terminie wzrosła o ponad 58 tys.

Według najnowszego raportu łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka wzrosła już do 8,12 mld zł. Zobowiązania te wynikają z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, opłaty leasingowe, a także z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Klient podwyższonego ryzyka, to klient, zalegający z płatnościami powyżej 60 dni.

W ciągu ostatnich 5 kwartałów kwota zaległości klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka rosła średnio o 0,64 mld zł na kwartał. W ostatnich trzech miesiącach, przyrost kredytów zagrożonych znacznie przyspieszył osiągając wartość 1,06 mld zł. W ciągu ostatniego roku zaległe płatności wzrosły o 2,52 mld zł, czyli o 45%.

W ostatnim czasie znacznie przyspieszył również wzrost liczby klientów zalegających z płatnościami powyżej 60 dni. Podczas ostatniego kwartału liczba ta wzrosła aż o58 723 osób, osiągając wartość 1,26 mln osób

W rankingu najbardziej zadłużonych województw przoduje województwo śląskie, gdzie ponad 215 tys. osób nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmuje mazowieckie z liczbą 139 tys. osób. Najrzetelniejsi klienci mieszkają w województwie, gdzie zanotowano ok. 21 tys. osób nie płacących regularnie.

Wśród osób nie wywiązujących się czasowo ze zobowiązań przeważają drobni dłużnicy. Niemal połowa z nich (46%) ma zobowiązania nie przekraczające 2 tys. zł.

Należy pamiętać, że nawet niewielkie zadłużenie nie spłacane w terminiemoże wpłynąć na decyzję banku o nie przyznaniu pożyczki lub kredyturatalnego.

Klient podwyższonego ryzyka to najczęściej mężczyzna w wieku pomiędzy 30 a 39 rokiem życia, jego średnie zadłużenie wynosi 6425 zł

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK