| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Jak napisać umowę spółki cywilnej

Jak napisać umowę spółki cywilnej

Prawne podstawy funkcjonowania spółki cywilnej zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 860-875). W umowie tej spółki co najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 k.c.).


Tym wspólnym celem gospodarczym może być np. prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa czy osiąganie zysku. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, lecz wyposażone w zdolność prawną, np. spółka jawna. Maksymalna liczba wspólników nie jest ograniczona. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia umowy. Oznacza to, że ustalenia zawarte w umowie spółki cywilnej obowiązują od chwili, w której umowa została podpisana.


Warto podkreślić, że przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Przedsiębiorcą jest każdy wspólnik (art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ma to określone skutki. Wspólnicy spółki cywilnej będący osobami fizycznymi muszą posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w którym będzie zapisane, że są wspólnikami spółki cywilnej. Do uzyskania wpisu w gminnej ewidencji działalności gospodarczej zobowiązani są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne.


Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Nie składa zatem deklaracji i nie rozlicza podatku dochodowego. Podatnikami są zaś wspólnicy tworzący spółkę. To spółka cywilna jest natomiast podatnikiem VAT (art. 15 ustawy o VAT); podobnie jest w przypadku podatku akcyzowego (art. 11 ustawy o podatku akcyzowym).


Ważną umowę spółki cywilnej można zawrzeć nawet ustnie. Ze względów praktycznych wskazana jest jednak forma pisemna. Pisemna umowa pozwoli wspólnikom umieścić w ewidencji działalności gospodarczej informację, że działają w spółce. Pisemnej umowy zażąda także urząd skarbowy. Gdyby umowa spółki miała przenosić własność nieruchomości (w formie wkładu wspólnika), należy ją zawrzeć w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.).


Umowa spółki cywilnej musi zawierać:

- oznaczenie wspólników (zazwyczaj będzie to imię, nazwisko i adres zamieszkania),

- określenie wspólnego celu gospodarczego (np. prowadzenie przedsiębiorstwa),

- wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego (np. przez wniesienie wkładów).


Bez tych postanowień umowa spółki jest nieważna, bo nie spełniałaby wymagań definicji ustawowej.


WAŻNE!

Umowa spółki cywilnej musi zawierać oznaczenie wspólników, określenie wspólnego celu gospodarczego i wyznaczenie sposobu, w jaki wspólnicy będą dążyli do osiągnięcia łączącego ich celu gospodarczego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK