REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska przyznaje dotacje na targi i misje

Bianka Jaworska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy - w ramach promocji polskiej gospodarki na zagranicznych rynkach - mogą ubiegać się o dofinansowanie ich udziału w targach i misjach zagranicznych.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i priorytetu 6.1 pt. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym (zwanego Paszport do eksportu), przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację udziału w imprezach ekspozycyjnych w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (koszty doradztwa finansowane będę w 80 proc.). Maksymalna kwota wsparcia dla jednego przedsiębiorcy wynosić będzie 150 tys. zł.

REKLAMA

Ocenią doradcy

REKLAMA

Całość środków przeznaczonych na to działanie to blisko 92 mln euro. W odróżnieniu od podobnego programu adresowanego do przedsiębiorców eksportujących swoje towary na zagraniczne rynki zbytu w poprzednim okresie dofinansowywania, obecnie będą mogły z niego skorzystać wyłącznie firmy, które wykażą się gotowością i niezbędną dojrzałością do rozpoczęcia lub poszerzenia skali swojej działalności eksportowej, a ich działania będą zaplanowane i przemyślane. Ten stan przygotowania oceniać będą specjaliści. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny doradców firmy będą mogły aplikować o dofinansowanie udziału w wybranych przez siebie imprezach wystawienniczych.

Zadaniem tego priorytetu jest silniejsze powiązanie gospodarki polskiej z międzynarodową poprzez pokazanie naszego kraju jako atrakcyjnego partnera wymiany gospodarczej oraz miejsca lokowania inwestycji - czytamy w uszczegółowieniu programu operacyjnego.

Chwalmy się swoim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z analiz przeprowadzonych przez resort gospodarki wynika bowiem, że niewiele polskich firm sprzedaje swoje produkty za granicą, a wiele z tych, które to robią, wprowadza swoje towary i usługi na inne rynki pod cudzymi markami.

Działanie Paszport do eksportu ma przyczynić się do wzrostu liczby firm, które na jednolitym rynku europejskim prowadzą sprzedaż w oparciu o przygotowaną strategię i z wykorzystaniem krajowych instrumentów wsparcia.

Niezależnie od Działania 6.1, także w niektórych regionalnych Programach Operacyjnych (w priorytetach adresowanych do przedsiębiorców) przewidziane jest dofinansowanie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w targach i misjach.

ATRAKCYJNY PASZPORT DO EKSPORTU

Co daje program Paszport do eksportu małym firmom?

Paszport dla eksportu pozwala na: skorzystanie z 30 godzin bezpłatnego konsultingu z zakresu planowania rozwoju eksportu dla firmy oraz trzech z czterech poniższych instrumentów:

• wykonanie indywidualnych badań i ekspertyz dotyczących możliwości wprowadzenia towarów i usług oferowanych przez wnioskodawcę na targi zagraniczne lub zwiększenia sprzedaży tych towarów i usług za granicą;

• promocja przedsiębiorcy na rynku docelowym, w tym przygotowanie, druk i emisja materiałów promocyjnych oraz udział w targach i misjach gospodarczych za granicą;

• wyszukanie i dobór partnerów na rynkach docelowych, w tym poprzez dofinansowanie opłat związanych z dostępem do baz danych zagranicznych organizacji zrzeszających przedsiębiorców danej branży;

• uzyskanie certyfikatów wyrobu wymaganych na danym rynku docelowym (atesty, badania weterynaryjne, patenty).

JAK UZYSKAĆ DOPŁATĘ

Etapy procedury aplikacyjnej:

1. Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego - wstępna selekcja.

2. Wizyta przedstawicieli instytucji dokonującej selekcji firm do programu (doradca gratis przeprowadza analizę słabych stron działalności przedsiębiorstwa).

3. Wybór przez firmę wybraną do programu trzech z sześciu instrumentów.

4. Złożenie wniosku o dofinansowanie i jego zatwierdzenie przez zespół ekspertów.

Ważne! Cała procedura ma trwać maksymalnie 90 dni.

Więcej:

http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Przedsiebiorcy/Paszport+do+eksportu.htm

Ministerstwo Gospodarki, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa; tel. (022) 693 50 00

BIANKA JAWORSKA

bianka.jaworska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA