| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nie ma co się łudzić - jako pierwsi z funduszy unijnych na lata 2007-2013 skorzystają samorządowcy. Nikłe są szanse, by udało się w tym roku uruchomić wsparcie dla przedsiębiorców. Dzięki regionalnym i krajowym programom operacyjnym do firm trafi ponad 41 mld zł. To ogromna pula pieniędzy.


Na początek zła informacja - już się wyczerpały wszystkie pieniądze z funduszy unijnych na dotacje dla przedsiębiorców w ramach programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (ostatni nabór odbył się na początku roku). Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z funduszy unijnych na sfinansowanie rozruchu swojej firmy, muszą uzbroić się w cierpliwość.


Kiedy nowe fundusze unijne będą dostępne? To zależy od tego, z którego z licznych źródeł wsparcia firma będzie chciała skorzystać (o tym jak dokonać wyboru czytaj w artykule „Jak wybrać projekt z szansą na dofinansowanie z UE” na str. 9).


Firmy, które chcą sfinansować duże (o wartości ponad 8 mln zł) inwestycje, mające charakter innowacyjny albo uzyskać pieniądze na sfinansowanie badań naukowych i ich późniejsze wdrożenie lub też tworzyć razem z partnerami klastry, powinni zwracać uwagę na program Innowacyjna Gospodarka i działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która do 2015 roku ma rozdysponować 9,6 mld zł.


Polska najprawdopodobniej do października będzie negocjować z Komisją Europejską warunki najważniejszego dla przedsiębiorców programu operacyjnego. Zanim światło dzienne ujrzą wszystkie dokumenty prawne, nastąpi uszczegółowienie programu i PARP rozpisze pierwsze konkursy, minie kilka tygodni.


Zarząd PARP i resort rozwoju regionalnego zapowiadają szereg ułatwień w dostępie do unijnych dotacji. Światła dziennego nie ujrzały jeszcze wytyczne ministerstwa w sprawie procedur konkursowych w PO IG (tak stało się już w przypadku programu Kapitał Ludzki), ale z deklaracji wynika, że PARP wprowadzi dwustopniowy system oceny projektów zgłaszanych w konkursach. W pierwszym etapie oceniana będzie fiszka projektu oraz prawdopodobnie jego biznesplan. Nie będą wymagane dodatkowe załączniki (np. opinie, oceny czy potrzebne zezwolenia), których zdobycie zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem dla przedsiębiorcy. Jeśli projekt przejdzie wstępną ocenę i nie będzie w nim błędów formalnych, zostanie dopuszczony do oceny merytorycznej. Dopiero po przyznaniu dotacji przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, czyli złożyć kompletną dokumentację inwestycji.


Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymają dotacji z PO IG, powinni zainteresować się regionalnymi programami operacyjnymi. Samorządy przeznaczyły blisko 20 mld zł na różne formy wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. To bardzo ważna uwaga, bo firma może skorzystać z dotacji udzielonej przez władze województwa, w którym będzie realizowana jej inwestycja.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK