| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z Niemcem, który pracuje w Niemczech w ramach stosunku pracy. Podobno nie muszę zgłaszać tego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, bo ma on podlegać ubezpieczeniom ze stosunku pracy w kraju, w którym posiada miejsce zamieszkania (Niemcy). Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym i składkami na Fundusz Pracy?


Osoba, z którą ma Pan podpisać umowę zlecenia, mieszka w Niemczech na stałe i jest tam zatrudniona. Z tytułu tego zatrudnienia składki są opłacane do niemieckiego systemu zabezpieczeń społecznych. Osoba ta podlega zatem ustawodawstwu niemieckiemu, więc jej prawa i obowiązki w zakresie zabezpieczenia społecznego, zdrowotnego, systemu świadczeń rodzinnych czy świadczeń dla bezrobotnych są oceniane na podstawie niemieckich przepisów.


W przypadku podpisania z taką osobą umowy zlecenia przez polską firmę, ewentualny obowiązek ubezpieczeniowy zleceniobiorcy z tytułu tej umowy podlega ocenie na podstawie prawa niemieckiego. Jeżeli w odniesieniu do takiej umowy niemieckie przepisy ubezpieczeniowe przewidują konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń i odprowadzania składek do systemu niemieckiego, polska firma zlecająca pracę takiej osobie może być zobowiązana, jako płatnik, do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w Niemczech.


W celu uzyskania informacji, czy z tytułu danej umowy powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych w Niemczech, należy zwrócić się do właściwej niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej, w której są za tę osobę opłacane składki. Jeśli instytucja ta stwierdzi, że dana osoba podlega ubezpieczeniom w Niemczech, wystawi zaświadczenie E-101 DE i przekaże jego kopię do ZUS. Zaświadczenie to potwierdza, że zainteresowany podlega wyłącznie niemieckiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych i nie podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Stanowi ono podstawę do zwolnienia z obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych w Polsce od umowy zlecenia.


Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych tego zleceniobiorcy, jako osoby podlegającej ustawodawstwu niemieckiemu, wynikają z niemieckich przepisów. Jeśli osoba ta zachoruje przebywając na terytorium Polski, koszt świadczeń zdrowotnych udzielonych przez placówki służby zdrowia w Polsce zrefunduje właściwa niemiecka kasa chorych.


W omawianych okolicznościach z tytułu umowy zlecenia nie będzie obowiązku odprowadzania składek do systemu polskiego (ZUS), zarówno w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, jak i składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (w tym na Fundusz Pracy).


l art. 2 ust. 1, art. 14 ust. 2 lit. b) i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),

art. 2 ust. 1, art. 14 ust. 2 lit. b) i) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),

l art. 12a ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1973 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 72.74.1).


Andrzej Lewandowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK