| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba opłacać odpowiednie składki ubezpieczeniowe. Jak wygląda ten system w Zjednoczonym Królestwie i z jakiej pomocy finansowej, np. w postaci dotacji, mogą korzystać przedsiębiorcy?


- Zaliczki na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe (National Insurance Contribution - NIC) odprowadza miesięcznie za podatnika pracodawca, chyba że obroty przedsiębiorstwa nie przekraczają 1,5 tys. GBP miesięcznie - wówczas zaliczki odprowadza się kwartalnie.


Wysokość NIC zależy od wynagrodzenia, którego stawki minimalne w Wielkiej Brytanii reguluje ustawa. W obecnym roku podatkowym stawka dla osoby w wieku powyżej 21 lat wynosi 5,35 GBP za godzinę; w wieku od 18 do 21 lat - 4,45 GBP za godzinę, w wieku od 16 do 17 - 3,30 GBP za godzinę. Od 1 października 2007 r. kwoty będą wynosić odpowiednio 5,52 GBP, 4,60 GBP i 3,40 GBP.


Pracodawca ponosi ciężar składki ubezpieczeniowej za pracownika w wysokości 12,8 proc. tygodniowej płacy pracownika przekraczającej 100 GBP (składki w wysokości 11 proc. od wynagrodzeń poniżej tej kwoty obciążają pracownika).

Pracownicy zarabiający powyżej 87 GBP tygodniowo w przypadku choroby są uprawnieni do otrzymywania zasiłku z tego tytułu w wysokości 72,55 GBP tygodniowo.


Osoby samozatrudnione generalnie płacą NIC w wysokości 2,20 GBP tygodniowo, chyba że zarabiają mniej niż 4635 GBP rocznie i posiadają zaświadczenie (Certificate of Exception) - wówczas są zwolnione z tego obowiązku (Class 2). W przypadku gdy ich dochody mieszczą się w zakresie 5225-34 840 GBP, płacą dodatkową składkę w wysokości 8 proc. od tych dochodów, a gdy ich roczne dochody przekraczają kwotę 38 840 GBP, to od tej kwoty obciążone są składką w wysokości 1 proc. (Class 4).


Jeśli chodzi o dotacje i inne zewnętrzne źródła finansowania, to rzeczywiście otwarcie własnego biznesu często wymaga znacznych nakładów finansowych. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii również istnieje możliwość otrzymania pomocy publicznej dla MSP. Do takich form pomocy należy pożyczka gwarantowana dla małych firm (Small Firms Loan Guarantee) ministerstwa handlu i przemysłu (DTI) (obecnie kompetencje DTI przejął Department for Business, Enterprise & Regulatory Reform).


Pożyczka jest przyznawana do wysokości 250 tys. GBP na okres maksymalnie do dziesięciu lat, przy czym 75 proc. kwoty pożyczki objęte jest gwarancją, zgodnie z którą pożyczkobiorca płaci odsetki w wysokości 2 proc. od niespłaconej kwoty. O pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy osiągający roczne obroty do 5,6 mln GBP i działający krócej niż pięć lat.


Inną formą pomocy jest dotacja na rozwój i badania (Grant for Research and Development), również przyznawana przez DTI.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK