| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Mediacja pozwala uniknąć sądu

Mediacja pozwala uniknąć sądu

Przedsiębiorca, który chce uniknąć postępowania przed sądem w razie sporu z klientem, może zdecydować się na mediację. Jest ona dobrowolna, więc musi na nią wyrazić zgodę również klient.


Spór przedsiębiorcy z klientem może zostać zakończony w trybie mediacji. W ten sposób strony unikną długiego i kosztownego procesu, po przeprowadzeniu którego sąd w wyroku rozstrzygnie, kto miał rację.

We wniosku o przeprowadzenie mediacji należy oznaczyć strony, określić żądanie i uzasadnić je. Strona powinna też wniosek podpisać i wymienić załączniki. Gdyby strony zawarły umowę o mediację, to do wniosku dołącza się odpis tej umowy.

Po zakończeniu mediacji strony zawierają ugodę przed mediatorem, który składa w sądzie protokół i zamieszcza w nim warunki ugody. Strony muszą tę ugodę podpisać. Po zatwierdzeniu ugody przez sąd ma ona taką samą moc prawną jak ugoda zawarta przed sądem.

Mediacja jest dobrowolna, co oznacza, że obie strony sporu muszą wyrazić zgodę na jej przeprowadzenie.

Najczęściej mediację prowadzi się na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorcą a klientem. Strony mogą tę umowę spisać albo zawrzeć ją w taki sposób, że jedna złoży wniosek o wszczęcie mediacji, a druga wyrazi zgodę. W umowie o mediację określa się przedmiot mediacji, wskazuje osobę mediatora albo określa sposób, w jaki powinien zostać wybrany.

Mediatorem nie musi być prawnik. Może nim zostać każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta w pełni z praw publicznych.

Przy wyborze mediatora w sporze przedsiębiorcy z klientem można skorzystać z listy stałych mediatorów prowadzonej przez Inspekcję Handlową. Takie listy prowadzą też organizacje społeczne i zawodowe, które tworzą także ośrodki mediacyjne. Informacje o listach stałych mediatorów oraz o ośrodkach mediacyjnych można uzyskać w sądzie okręgowym.

Przedsiębiorca może poddać się postępowaniu mediacyjnemu bez obawy, że przy okazji zostaną ujawnione tajemnice firmy. Postępowanie jest niejawne i mediator powinien zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w toku prowadzenia mediacji.

Strony muszą zapłacić mediatorowi wynagrodzenie i zwrócić mu wydatki, które poniósł w związku z prowadzeniem postępowania.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »