| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak obniżyć koszty ogrzewania wody w domu

Jak obniżyć koszty ogrzewania wody w domu

Jak obniżyć koszty w domu? Jednym ze sposobów może być zainstalowanie kolektorów słonecznych. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 8 tys. zł i umożliwiają zmniejszenie kosztów ogrzewania wody aż o 2/3 w ciągu roku. Dodatkowo jeśli zakup kolektorów sfinansujemy kredytem, możemy liczyć na zwrot do kilkunastu procent poniesionych wydatków.

Przez Polskę przetacza się właśnie kolejna fala upałów. W sobotę w wielu miejscach temperatura ma przekroczyć 34 ºC. Według prognoz naukowców do 2075 roku średnia temperatura w Polsce ma podnieść się o 4%. W minionych 250 latach, według pracy dr Bożeny Kicińskiej i dr Krzysztofa Olszewskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, rosła średnio o 0,7% na każde 100 lat.

Upały, a dokładnie towarzyszący im wysoki poziom nasłonecznienia, który ma w tym wypadku kluczowe znaczenie, pozwalają znacznie ograniczyć koszty związane z użytkowaniem domu, jeśli zastosuje się kolektory słoneczne. Mają one za zadanie zbierać energię promieniowania słonecznego i ogrzewać nią na przykład wodę. W Polsce takie wykorzystanie kolektorów słonecznych jest najpopularniejsze. Aby system mógł służyć także do ogrzewania domu, niezbędne byłoby zainstalowanie kolektorów o znacznie większej powierzchni. Jest to droższe, a poza tym generuje też drugi problem - potrzebę znalezienia sposobu na zagospodarowanie nadmiaru ciepła latem.

Instalując w kolektory słoneczne w domu, którym mieszka 4-osobowa rodzina można liczyć na roczne oszczędności nawet tysiąca złotych tylko z tytułu ogrzewania wody. Korzyści będą zależały głównie od powierzchni kolektorów, nasłonecznienia i ceny używanego opału (gaz, olej, węgiel). Można szacować, że kolektory o łącznej powierzchni 8 m kw. zainstalowane w domu, w którym mieszka 4-osobowa rodzina, pozwolą w ciągu roku obniżyć zużycie opału o 304- 406 m sześc. w przypadku gazu ziemnego (GZ50) i o 290 -387 l w przypadku oleju opałowego. Przy założeniu, że zużycie gazu spadłoby o 350 m sześć. a zużycie oleju o 340 l, rachunki z tytułu ogrzewania wody w domu wyposażonym w piec gazowy spadłyby z 1167 zł do 467 zł rocznie, a w domu ogrzewanym olejem z 1643 zł do 657 zł.

Przeczytaj także: Jak ogrzać tanio dom

Założenia:
1. dzienne zużycie wody przez jedną osobę – 65 litrów,
2. w domu mieszkają 4 osoby,
3. ciepło z kolektorów służy tylko do ogrzania wody,
4. rocznie kolektor zmagazynuje minimum 525 kWh energii,
5. zainstalowano zestaw solarny płaski o powierzchni 6 – 8 m kw.

Powierzchnia kolektorów musi być tak dobrana, aby w okresie letnim pokrywała prawie całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Zimą niezbędne będzie korzystanie dodatkowo ze źródeł konwencjonalnych. Można przyjąć, że o ile w miesiącach letnich kolektor może zaspokoić ok. 90% zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzania wody, to w miesiącach zimowych będzie to nieco ponad 20%.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK