| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > NBP promuje banknoty kolekcjonerskie

NBP promuje banknoty kolekcjonerskie

Z udziałem wybitnych polskich pianistów, wśród dźwięków niepowtarzalnej muzyki Fryderyka Chopina na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta promocja najnowszego banknotu kolekcjonerskiego NBP upamiętniającego 200. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora.

Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. Karol i Tomasz Radziwonowiczowie – pianista i dyrygent, którzy przygotowali płytę z koncertem utworów Fryderyka Chopina. Ta płyta wraz z kopią rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 niedawno znalazły się w kosmosie. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabrał je na początku lutego dowódca wahadłowca Endeavour, George Zamka – astronauta polskiego pochodzenia.

Unikatową kopię tej płyty panowie Radziwonowiczowie przekażą podczas uroczystości prezesowi NBP Sławomirowi Skrzypkowi.

Promocja banknotu odbędzie się 22 lutego o godz. 12.00 w wyjątkowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Uroczystość uświetni recital Tadeusza Domanowskiego i Bogumiły Dziel-Wawrowskiej. Wśród zaproszonych gości są m.in. znakomity pianista i kompozytor prof. Jan Ekier, prof. Regina Smendzianka, prof. Piotr Paleczny oraz Janusz Olejniczak, który nagrał większość partii fortepianowych do filmu „Chopin. Pragnienie miłości”, a także jako aktor wystąpił w roli Chopina w filmie z 1991 r. „Błękitna nuta”.

Udział w uroczystości zapowiedzieli także minister kultury Bohdan Zdrojewski, przewodniczący komitetu obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego 2010 Waldemar Dąbrowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzej Sułek.

W tym roku mija 200 lat od narodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. – Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski uczci znakomitego kompozytora emisją czwartego w historii Polski banknotu kolekcjonerskiego – powiedział prezes banku Sławomir Skrzypek. – Na całym świecie Fryderyk Chopin i jego muzyka są kojarzone z Polską i tradycjami polskiej szkoły sztuki kompozytorskiej – dodał.

Banknot „200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina” ma nominał 20 zł. Swoją unikatowość zawdzięcza m.in. zastosowanej przy jego produkcji technice – jeden z jego elementów, znajdujący się na przedniej stronie banknotu portret Fryderyka Chopina został wydrukowany w technice stalorytniczej. Ryt portretu wykonał Przemysław Krajewski – artysta rytownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

NBP/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK