| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > NBP promuje banknoty kolekcjonerskie

NBP promuje banknoty kolekcjonerskie

Z udziałem wybitnych polskich pianistów, wśród dźwięków niepowtarzalnej muzyki Fryderyka Chopina na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta promocja najnowszego banknotu kolekcjonerskiego NBP upamiętniającego 200. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora.

Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. Karol i Tomasz Radziwonowiczowie – pianista i dyrygent, którzy przygotowali płytę z koncertem utworów Fryderyka Chopina. Ta płyta wraz z kopią rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 niedawno znalazły się w kosmosie. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabrał je na początku lutego dowódca wahadłowca Endeavour, George Zamka – astronauta polskiego pochodzenia.

Unikatową kopię tej płyty panowie Radziwonowiczowie przekażą podczas uroczystości prezesowi NBP Sławomirowi Skrzypkowi.

Promocja banknotu odbędzie się 22 lutego o godz. 12.00 w wyjątkowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Uroczystość uświetni recital Tadeusza Domanowskiego i Bogumiły Dziel-Wawrowskiej. Wśród zaproszonych gości są m.in. znakomity pianista i kompozytor prof. Jan Ekier, prof. Regina Smendzianka, prof. Piotr Paleczny oraz Janusz Olejniczak, który nagrał większość partii fortepianowych do filmu „Chopin. Pragnienie miłości”, a także jako aktor wystąpił w roli Chopina w filmie z 1991 r. „Błękitna nuta”.

Udział w uroczystości zapowiedzieli także minister kultury Bohdan Zdrojewski, przewodniczący komitetu obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego 2010 Waldemar Dąbrowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzej Sułek.

W tym roku mija 200 lat od narodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. – Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski uczci znakomitego kompozytora emisją czwartego w historii Polski banknotu kolekcjonerskiego – powiedział prezes banku Sławomir Skrzypek. – Na całym świecie Fryderyk Chopin i jego muzyka są kojarzone z Polską i tradycjami polskiej szkoły sztuki kompozytorskiej – dodał.

Banknot „200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina” ma nominał 20 zł. Swoją unikatowość zawdzięcza m.in. zastosowanej przy jego produkcji technice – jeden z jego elementów, znajdujący się na przedniej stronie banknotu portret Fryderyka Chopina został wydrukowany w technice stalorytniczej. Ryt portretu wykonał Przemysław Krajewski – artysta rytownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

NBP/IN

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK