| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Jordanią

Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Jordanią

– Jordania jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem na Bliskim Wschodzie, zarówno w obszarze współpracy inwestycyjnej, jak i naukowej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z przedstawicielami Senackiej Komisji Przyjaźni Jordańsko-Polskiej pod przewodnictwem senatora Adnana Badrana.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że mimo światowego kryzysu, polska gospodarka jest stabilna. – Jako jedyne państwo w UE odnotowaliśmy w ub.r. wzrost PKB - potwierdził.

– Jest to zasługą różnorodności naszej produkcji przemysłowej i płynnego kursu walutowego na światowych rynkach – wyjaśnił wiceszef polskiego rządu.

Zdaniem wicepremiera, dobra sytuacja ekonomiczna Polski sprzyja pogłębianiu relacji gospodarczych z Jordanią. – Niezbędnym warunkiem do ich rozwoju jest promocja obu krajów, wymiana informacji i bezpośrednie kontakty przedsiębiorców – powiedział. W opinii wicepremiera, zadania te wypełnia Polsko-Jordańskie Forum Biznesu „Polska Bliżej”.

Tegoroczna edycja z udziałem przedstawicieli rządów obu krajów odbędzie się 4 maja br. w Akabie, w Jordanii.

Według senatora Badrana spotkania przedsiębiorców z Polski i Jordanii mogą być szczególnie owocne w takich dziedzinach, jak przemysł wydobywczy i farmaceutyczny.

– Jordania potrzebuje także specjalistów od odsalania wód. Liczymy również na wymianę doświadczeń w obszarze energii jądrowej – zaznaczył jordański senator.

Podczas spotkania omówiono także możliwości nawiązania kontaktów między uczelniami wyższymi obu krajów. Delegacja jordańskich parlamentarzystów podczas wizyty w Polsce spotka się z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obie strony podpiszą umowę o współpracy między UJ a uniwersytetami w Petrze i Ammanie.

– Wymiana studentów i poszerzenie relacji środowisk naukowych to jeszcze jeden kierunek wzajemnej kooperacji naszych krajów – podsumował wicepremier Pawlak.

W 2009 roku wzajemne obroty wyniosły 27,1 mln dol., przy czym polski eksport do Jordanii osiągnął wartość 26,5 mln dol, ,a import z Jordanii – 0,7 mln dol.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK