| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Jordanią

Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą z Jordanią

– Jordania jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem na Bliskim Wschodzie, zarówno w obszarze współpracy inwestycyjnej, jak i naukowej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z przedstawicielami Senackiej Komisji Przyjaźni Jordańsko-Polskiej pod przewodnictwem senatora Adnana Badrana.

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że mimo światowego kryzysu, polska gospodarka jest stabilna. – Jako jedyne państwo w UE odnotowaliśmy w ub.r. wzrost PKB - potwierdził.

– Jest to zasługą różnorodności naszej produkcji przemysłowej i płynnego kursu walutowego na światowych rynkach – wyjaśnił wiceszef polskiego rządu.

Zdaniem wicepremiera, dobra sytuacja ekonomiczna Polski sprzyja pogłębianiu relacji gospodarczych z Jordanią. – Niezbędnym warunkiem do ich rozwoju jest promocja obu krajów, wymiana informacji i bezpośrednie kontakty przedsiębiorców – powiedział. W opinii wicepremiera, zadania te wypełnia Polsko-Jordańskie Forum Biznesu „Polska Bliżej”.

Tegoroczna edycja z udziałem przedstawicieli rządów obu krajów odbędzie się 4 maja br. w Akabie, w Jordanii.

Według senatora Badrana spotkania przedsiębiorców z Polski i Jordanii mogą być szczególnie owocne w takich dziedzinach, jak przemysł wydobywczy i farmaceutyczny.

– Jordania potrzebuje także specjalistów od odsalania wód. Liczymy również na wymianę doświadczeń w obszarze energii jądrowej – zaznaczył jordański senator.

Podczas spotkania omówiono także możliwości nawiązania kontaktów między uczelniami wyższymi obu krajów. Delegacja jordańskich parlamentarzystów podczas wizyty w Polsce spotka się z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obie strony podpiszą umowę o współpracy między UJ a uniwersytetami w Petrze i Ammanie.

– Wymiana studentów i poszerzenie relacji środowisk naukowych to jeszcze jeden kierunek wzajemnej kooperacji naszych krajów – podsumował wicepremier Pawlak.

W 2009 roku wzajemne obroty wyniosły 27,1 mln dol., przy czym polski eksport do Jordanii osiągnął wartość 26,5 mln dol, ,a import z Jordanii – 0,7 mln dol.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK