| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > O bezpieczeństwo podróżnych zadba policja kolejowa

O bezpieczeństwo podróżnych zadba policja kolejowa

Od 1 stycznia 2012 roku za bezpieczeństwo na terenach kolejowych (m.in. na dworcach i peronach) oraz w pociągach pasażerskich odpowiadać będzie nowa służba specjalistyczna działająca w strukturze Policji. Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów - ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw.

Projekt opracowany w MSWiA przewiduje likwidację Straży Ochrony Kolei iutworzenie w ramach Policji specjalnej formacji kolejowej (policjikolejowej). W tym celu liczba etatów policyjnych zostanie zwiększona o tysiąca.

O przyjęcie do służby po zaliczeniu postępowania kwalifikacyjnegobędą mogli również starać się dotychczasowi funkcjonariuszeSOK-u.Okresy pracy w Służbie Ochrony Kolei i Straży Ochrony Koleizostaną wliczone do służby w Policji.

Były funkcjonariusz SOK-u nieuzyska jednak automatycznie uprawnień do emerytury policyjnej.StrażnicySOK-u, którzy nie przejdą do policji kolejowej będą mogli otrzymaćlicencję pracownika ochrony fizycznej I lub II stopnia napreferencyjnych zasadach (po obowiązkowych badaniach, ale bezkonieczności odbywania szkoleń i zdawania egzaminu).

Aby policjakolejowa mogła skutecznie dbać o bezpieczeństwo i porządek publicznyspółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. użyczy m.in. pomieszczeń dlaosób zatrzymanych. Koszty bieżącej eksploatacji tych lokali lubpomieszczeń ponosić będzie już Policja.Dodatkowo na zarządców obszarówkolejowych i przewoźników kolejowych zostanie nałożony obowiązekochrony tych obiektów, urządzeń lub transportów, które są ważne zpunktu widzenia interesu gospodarczego państwa.

Znowelizowane przepisyprzewidują też bezpłatne przejazdy kolejowe dla umundurowanych inieumundurowanych funkcjonariuszy Policji w czasie pełnienia służby. Dotej pory ze zniżek mogli korzystać jedynie policjanci w mundurach.

Od2001 roku Straż Ochrony Kolei jest częścią PKP Polskich LiniiKolejowych, która zarządza infrastrukturą kolejową. Obecnie wSOK-u pełni służbę ok. 3 tys. funkcjonariuszy.

MSWiA/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK