| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej inwestycji na rynku mieszkaniowym

Więcej inwestycji na rynku mieszkaniowym

W grudniu, drugi miesiąc z rzędu rosła dynamika nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym. Rozpoczęto budowę 8,4 tys. mieszkań, 0 22 proc. więcej niż przed rokiem. Niemniej jednak w 2009 roku rozpoczynano co miesiąc budowę przeciętnie 11,9 tys. mieszkań, o 20 proc. mniej niż w poprzednich dwóch latach.

Home Broker, firma działająca na rynku mieszkaniowym podaje, że w grudniu wydano pozwolenia na budowę 14,6 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 5,8 proc. r/r. Średnio co miesiąc wydawano pozwolenia na budowę niespełna 15 tys. mieszkań, czyli o ponad jedną czwartą mniej niż w latach 2007-2008. Tendencja spadkowa w obrębie pozwoleń na budowę wyhamowuje.

Pomiędzy liczbą mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz liczbą mieszkań, których budowę rozpoczęto istnieje ścisła zależność.

Druga miara średnio w 80 proc. jest wynikiem pierwszej. Korelacja pomiędzy pozwoleniami a budowami rozpoczętymi zwiększa się w miesiącach letnich i jesiennych, zbliżając się nawet do 100 proc., i maleje w miesiącach zimowych, co jest efektem sezonowości w budownictwie.

Wzrost liczby nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym w połączeniu z wyhamowywaniem tendencji spadkowej w obrębie może świadczyć o tym, że rynek pierwotny stopniowo wychodzi z kryzysu.

Jednak m.in. ze względu na niską bazę z końca z 2007 roku w zakresie nowych inwestycji, konieczne jest potwierdzenie korzystnych danych w kolejnych miesiącach. Z uwagi na znaczne ograniczenie inwestycji mieszkaniowych przez deweloperów w poprzednich okresach, Home Broker spodziewa się w tym roku dalszego ograniczenia podaży gotowych mieszkań na rynku pierwotnym.

Będzie to szczególnie odczuwalne w drugiej połowie roku. Osoby poszukujące nowych mieszkań mogą być zmuszone zaakceptować zakup lokali będących w trakcie realizacji.

Home Broker/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK