| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Licencja kolejowa dla firm na prostszych zasadach

Licencja kolejowa dla firm na prostszych zasadach

10 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie w sprawie licencji na prowadzenie działalności w zakresie transportu kolejowego. Rozporządzenie określa wysokość i sposób uiszczania opłaty za udzielenie licencji i licencji tymczasowej na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu przewozów kolejowych osób lub rzeczy albo na świadczeniu usług trakcyjnych.

Za udzielenie licencji tymczasowej pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej równowartość w złotych 175 euro ustaloną przy zastosowaniu obowiązującego w dniu udzielenia licencji kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Na wniosek przedsiębiorcy, złożony wraz z wnioskiem o udzielenie licencji, opłata za udzielenie licencji albo licencji tymczasowej rozkładana jest na dwie raty uiszczane w następujący sposób:

1) 50 proc. opłaty - po doręczeniu zawiadomienia o udzieleniu licencji albo licencji tymczasowej;

2) 50 proc. opłaty - w terminie 6 miesięcy od dnia udzielenia licencji, a w przypadku udzielenia licencji tymczasowej - nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności tej licencji.

Zgodnie z rozporządzeniem opłaty, uiszcza się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o udzieleniu licencji albo licencji tymczasowej, informującego o dacie udzielenia licencji albo licencji tymczasowej i wysokości opłaty. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy Urzędu Transportu Kolejowego.

Warto podkreślić, że terminy w rozporządzeniu, uważa się za zachowane, jeżeli opłata zostanie wpłacona na rachunek bankowy Urzędu Transportu Kolejowego nie później niż w ostatnim dniu terminu.

Rozporządzenie ma przede wszystkim ułatwić wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom uzyskanie licencji na transport kolejowy. Tym samym rozporządzenie dopuszcza do rynku wszystkich zainteresowanych przewozem osób i towarów na rynku polskim.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 października 2009 r. w sprawie opłaty za udzielenie licencji i licencji tymczasowej na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu kolejowego (Dz. U z 2009 Nr 196 poz. 1515). 

Zobacz więcej: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK