| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Po Euro 2012 Polska będzie kontynuować inwestycje

Po Euro 2012 Polska będzie kontynuować inwestycje

Nie oddzielajmy projektu Euro 2012 od całości programu inwestycyjnego w kraju – powiedział Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu podczas dwudniowej konferencji CEE Financial Hub w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Międzynarodowe spotkanie inwestorów i ekspertów gospodarczych zdominowane było w tym roku przez problematykę światowego kryzysu gospodarczego. Najważniejszym tematem była specyfika sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Podczas dyskusji na temat inwestycji infrastrukturalnych w Polsce wiceminister Olgierd Dziekoński przyznał, że decyzja o organizacji w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 spowodowała pewne "przesunięcia akcentów" w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Program będzie realizowany do 2013 roku - zgodnie z perspektywą finansową budżetu UE. W związku z organizacją mistrzostw niektóre inwestycje będą potrzebne wcześniej.

Zaznaczył jednak, że po 2012 nie czeka nas "zapaść w inwestycjach". Dodał, że na efekty nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym trzeba poczekać, bowiem takie projekty poprzedzone są analizami alternatywnych sposobów finansowania. Obecnie dostępne są środki europejskie - dlatego inwestorzy chętnie korzystają z takiego sposobu finansowania.

Jarosław Pasek, dyrektor departamentu funduszy UE powiedział z kolei, że zakładane wydatki na program budowy dróg i autostrad to 126 mld zł oraz około 110 mld zł na program infrastruktura i środowisko.

Natomiast Marcin Herra, prezes spółki PL 2012 dodał, że wiele z projektów infrastrukturalnych uległo przyśpieszeniu dzięki konieczności przygotowania inwestycji przed Euro 2012. Ekonomiści przewidują, że w perspektywie kilku lat po mistrzostwach, nakłady poczynione na ich organizacje mogą przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto w wysokości 27 mld zł, co stanowiłoby ok. 2 procent przyrostu PKB.

MI/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK