| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mimo spadku należności banki wciąż inwestują

Mimo spadku należności banki wciąż inwestują

W pierwszych trzech kwartałach tego roku należności od sektora finansowego zmniejszyły się o 21,8 proc. z 107,2 mld zł do 83,9 mld zł. Znaczny spadek należności od nierezydentów z 44,3 mld zł do 28,7 mld zł, tj. o 35,2 proc. nie potwierdza obaw o finansowanie zagranicznych spółek-matek przez polskie banki.

Komisja Nadzoru Finansowego podaje, że z drugiej strony, pomimo dokonanego w styczniu przedterminowego wykupu obligacji NBP, które zostały wyemitowane w związku z obniżeniem stopy rezerw obowiązkowych banki zwiększyły portfel papierów wartościowych głównie bonów pieniężnych NBP oraz polskich papierów skarbowych – o 16,2 proc. z 180,9 mld zł 210,2 mld zł, stanowiące bezpieczny „bufor płynności”.

Wartość kredytów dla sektora niefinansowego wzrosła o 5,8 proc. (18,5 proc. r/r), z 593,4 mld zł na koniec 2008 roku do 627,5 mld zł.

KNF zaznacza, że wobec trudnej sytuacji makroekonomicznej banki przyjęły mniej lub bardziej zachowawcze postawy. Jednak wbrew obawom, większość banków nie ograniczyła poziomu finansowania. Spośród banków komercyjnych dwie trzecie podmiotów zwiększyło akcję kredytową, z czego w 20 bankach tempo wzrostu przekroczyło 10 proc.

W sektorze banków spółdzielczych jedynie 40 banków (7 proc. ogółu) zmniejszyło poziom finansowania. Według danych KNF w 322 bankach spółdzielczych wzrost akcji kredytowej przekroczył 10 proc.

KNF/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK