| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa

Rząd wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa

Zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz zmniejszenie podstawy opodatkowania o kwotę przeznaczoną na fundusz innowacyjności, to tylko niektóre korzyści wynikające z objęcia przedsiębiorstwa statusem centrum badawczo-rozwojowego (CBR) – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Taką możliwość daje znowelizowana ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Resort zaznacza, że o status CBR mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą innowacyjną działalność, szczególnie w obszarze prac badawczo-rozwojowych.

Znowelizowana ustawa daje im możliwość m.in. na zasadach pomocy de minimis zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego. Łącznie może być to nawet 200 tys. euro w ciągu trzech kolejnych lat.

Ponadto CBR-y mogą odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę przeznaczoną na fundusz innowacyjności. Jej wysokość nie może być jednak wyższa niż 20 proc. przychodów uzyskanych w danym miesiącu.

MG zaznacza, że przedsiębiorca, który stara się o status CBR dla swojej firmy powinien osiągnąć przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości co najmniej 1,2 mln euro według zasad określonych w ustawie o rachunkowości.

Minimum 20 proc. tej kwoty winny stanowić przychody netto ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Obowiązkiem przedsiębiorcy, który ubiega się o nadanie statusu CBR, jest także. złożenie wniosku do ministra, który zawiera nazwę firmy, siedzibę i jej adres, oznaczenie formy prawnej, numer NIP i REGON oraz dane dotyczące przychodów netto (określone w art. 17 ust. 2 pkt 1 i 2).

Dokumentacja musi również zawierać opis badań lub prac badawczo- rozwojowych, zrealizowanych w ostatnim roku obrotowym, jak również wyniki, a także wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce.

MG/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »