REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjazny klimat dla biznesu?

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki planuje kolejne udogodnienia dla firm – zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Nowe ułatwienia mają dotyczyć obowiązków spoczywających na firmach.

- Pracujemy nad możliwie najlepszymi rozwiązaniami dla biznesu. Kolejnym etapem naszych działań będzie m.in. wprowadzenie szybszego zwrotu podatku VAT i prowadzenie dokumentacji na nośnikach elektronicznych – powiedział wiceszef rządu. - Takie udogodnienia obniżą koszty administracyjne i ilość biurokracji przy prowadzeniu działalności gospodarczej – dodał. Wicepremier Pawlak zapowiedział również, że już od 1 lipca 2011 r. możliwe będzie założenie firmy przez Internet.

REKLAMA

REKLAMA

Szef resortu gospodarki oświadczył, że celem MG będzie także dążenie do poprawy otoczenia regulacyjnego na rynku europejskim podczas polskiej Prezydencji w Radzie UE. – Podejmiemy działania na rzecz zniesienia barier uniemożliwiających przeprowadzanie transakcji transgranicznych online – zapewnił. – Dołożymy też starań, aby sfinalizować prace nad stworzeniem taniego i łatwo dostępnego dla europejskich przedsiębiorców systemu patentowego – powiedział.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił również, że Polska będzie dążyć do zapewnienia krajom członkowskim swobodnego handlu z państwami trzecimi. – Obecnie europejskie firmy borykają się z trudnościami prowadzenia wymiany handlowej z krajami spoza UE. Chcemy to zmienić – oświadczył wicepremier. – Pierwszym krokiem w tym kierunku będą negocjacje o ustanowienie swobodnej wymiany handlowej z Ukrainą – dodał.

Minister gospodarki zauważył również, że zmieniająca się energetyka stwarza nowe możliwości małym i średnim przedsiębiorcom. – Będziemy promować gospodarkę niskoemisyjną, ekologiczną i rozproszoną – wyjaśnił. – Chcemy rozwijać czyste, „zielone” technologie i budować odnawialne źródła energii, rozsiane po całym kraju. Dzięki temu również małe i średnie przedsiębiorstwa będą mieć szansę zaistnieć na rynku wytwarzania energii – zauważył.

Polecamy: Jakie zmiany czekają przedsiębiorców - CEIDG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UEAPME – Europejska Unia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, z siedzibą w Brukseli. Organizacja reprezentuje interesy rzemiosła, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Europie. Obecnie zrzesza ponad 80 organizacji skupiających ok. 12 mln europejskich przedsiębiorstw.

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA