| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Odpisy KRS dostępne w internecie?

Odpisy KRS dostępne w internecie?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom. Nowelizacja ustawy o KRS sprawi, że wydruki internetowe z KRS uzyskają moc dokumentów urzędowych.

Jeśli nowela wejdzie w życie nie trzeba już będzie jeździć do sądu i uiszczać opłaty 30 zł za drukowanie dokumentu. Wydruk uzyskiwany dzisiaj w sądzie zastąpi internet. Każdy bezpłatnie będzie mógł dotrzeć do informacji dotyczących danego przedsiębiorcy, o ile ten wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego. Dodatkowo każdy wydruk komputerowy będzie miał moc dokumentu urzędowego.

Projekt Ministerstwa sprawiedliwości przewiduje jeszcze jedno ułatwienie, zarówno dla przedsiębiorcy jak i dla sądu. Sąd rejestrowy będzie mógł z urzędu, bez specjalnych wniosków wpisać NIP przedsiębiorcy. Będzie tego dokonywał zaraz po uzyskaniu odpowiedniej informacji z Urzędu Skarbowego. Pozwoli to na zwolnienie przedsiębiorców z opłaty sądowej, nie będzie też obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Mimo wszystkich uproszczeń planowanych przez nowelizację ustawy, przedsiębiorca będzie musiał dokonać opłaty zarówno za dokonanie wpisu adresu strony internetowej jak i adresu e-mail. Opłata sądowa dotyczy wniosku, który każdy przedsiębiorca będzie zobowiązaniowy złożyć. Dodatkowo każda spółka, która podejmie decyzję o umieszczeniu tych danych w internecie, będzie musiała owe dane na bieżąco aktualizować.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Jak wspomnieliśmy wcześniej wydruk ze strony internetowej KRS będzie posiadał taką samą moc jak ten uzyskiwany do tej pory w sądzie. Aby potwierdzić ich wiarygodność potrzebne będę podpisy elektroniczne, które będą mogły być bezpiecznie weryfikowane przez ważne kwalifikowane certyfikaty.

Projekt nowelizacji ustawy jest w miarę pozytywnie oceniany zarówno przez reprezentantów sądów jak i przedsiębiorców. Sporne są natomiast opinie co do odpłatności wydruków internetowych. Zdaniem niektórych, aby miały one moc dokumentu urzędowego powinny być odpłatne. Odciążyłoby to zwykłych podatników o obciążyło samych zainteresowanych, czyli korzystających z KRS. Wydaje się to rozwiązaniem sprawiedliwym i bardziej rozsądnym

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK