| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Odpisy KRS dostępne w internecie?

Odpisy KRS dostępne w internecie?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom. Nowelizacja ustawy o KRS sprawi, że wydruki internetowe z KRS uzyskają moc dokumentów urzędowych.

Jeśli nowela wejdzie w życie nie trzeba już będzie jeździć do sądu i uiszczać opłaty 30 zł za drukowanie dokumentu. Wydruk uzyskiwany dzisiaj w sądzie zastąpi internet. Każdy bezpłatnie będzie mógł dotrzeć do informacji dotyczących danego przedsiębiorcy, o ile ten wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego. Dodatkowo każdy wydruk komputerowy będzie miał moc dokumentu urzędowego.

Projekt Ministerstwa sprawiedliwości przewiduje jeszcze jedno ułatwienie, zarówno dla przedsiębiorcy jak i dla sądu. Sąd rejestrowy będzie mógł z urzędu, bez specjalnych wniosków wpisać NIP przedsiębiorcy. Będzie tego dokonywał zaraz po uzyskaniu odpowiedniej informacji z Urzędu Skarbowego. Pozwoli to na zwolnienie przedsiębiorców z opłaty sądowej, nie będzie też obowiązku ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Mimo wszystkich uproszczeń planowanych przez nowelizację ustawy, przedsiębiorca będzie musiał dokonać opłaty zarówno za dokonanie wpisu adresu strony internetowej jak i adresu e-mail. Opłata sądowa dotyczy wniosku, który każdy przedsiębiorca będzie zobowiązaniowy złożyć. Dodatkowo każda spółka, która podejmie decyzję o umieszczeniu tych danych w internecie, będzie musiała owe dane na bieżąco aktualizować.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Jak wspomnieliśmy wcześniej wydruk ze strony internetowej KRS będzie posiadał taką samą moc jak ten uzyskiwany do tej pory w sądzie. Aby potwierdzić ich wiarygodność potrzebne będę podpisy elektroniczne, które będą mogły być bezpiecznie weryfikowane przez ważne kwalifikowane certyfikaty.

Projekt nowelizacji ustawy jest w miarę pozytywnie oceniany zarówno przez reprezentantów sądów jak i przedsiębiorców. Sporne są natomiast opinie co do odpłatności wydruków internetowych. Zdaniem niektórych, aby miały one moc dokumentu urzędowego powinny być odpłatne. Odciążyłoby to zwykłych podatników o obciążyło samych zainteresowanych, czyli korzystających z KRS. Wydaje się to rozwiązaniem sprawiedliwym i bardziej rozsądnym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK