| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost gospodarczy dzięki konsumpcji

Wzrost gospodarczy dzięki konsumpcji

Wrzesień br. przyniósł wzrost sprzedaży detalicznej o 8,6% względem poprzedniego roku. W stosunku do sierpnia wzrosła o 1,2 proc. Zwiększyła się liczba bezrobotnych - podał GUS.

„Konsumpcja prywatna jest teraz motorem napędowym wzrostu gospodarczego" - komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

We wrześniu sprzedaż detaliczna była wyższa od prognoz. Gospodarstwa domowe kupiły więcej samochodów, mebli, sprzętu RTV i AGD. Sprzedaż samochodów, spowodowana głównie zakupami aut z kratką, wzrosła o 21,2 proc., a mebli, sprzętu RTV i AGD o ponad 30 proc. „Wyższe zatrudnienie w firmach, przy umiarkowanych podwyżkach płac, skutkowało silnym wzrostem popytu konsumpcyjnego. W kolejnych miesiącach sprzedaż nadal będzie na dużym plusie, a konsumpcja wewnętrzna przyspieszy tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale, do ok. 4 proc. Rośnie też prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, być może jeszcze na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej" - mówi Jacek Adamski.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

We wrześniu dość nieoczekiwanie stopa bezrobocia osiągnęła 11,5 proc. wobec 11,4 w sierpniu br. „W ubiegłych latach we wrześniu i październiku, ze względu na prace sezonowe, m.in. w budownictwie i rolnictwie osób bez pracy raczej ubywało. Ten skok bezrobocia może być spowodowany czynnikami jednorazowymi, np. falą powracających z zagranicy i rejestrujących się w urzędach pracy" - dodaje Jacek Adamski.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »