| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mniejsze obciążenia dla przedsiębiorców

Mniejsze obciążenia dla przedsiębiorców

Zapowiedź przedstawienia w październiku br. Radzie Ministrów ustawy o zmniejszaniu obciążeń dla przedsiębiorców i obywateli padła podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zmiany uproszczą przepisy i ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – powiedział wiceminister Rafał Baniak.

Uczestnicy panelu zgodzili się, że kluczowymi obszarami, wymagającymi szybkich reform są: prawo budowlane i zagospodarowania przestrzennego, prawo podatkowe oraz sądownictwo gospodarcze.

Zdaniem wiceministra Baniaka, częstym problemem przy zakładaniu działalności gospodarczej jest również konieczność zgromadzenia wielu szczegółowych dokumentów świadczących min. o niekaralności. - Chcemy zdjąć z przedsiębiorców te czasochłonne i kosztowne obowiązki informacyjne, wprowadzając oświadczenia zamiast zaświadczeń. To urzędy będą potwierdzały ich prawdziwość przy ewentualnych wątpliwościach – mówił wiceminister Baniak.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

W opinii Adama Jassera, podsekretarza stanu i sekretarza Rady Gospodarczej w KPRM, zmiany w systemie nie powinny polegać wyłącznie na wyliczaniu błędów w przepisach. – Musimy zidentyfikować kilka kluczowych barier i rozwiązać te problemy, które mają największe przełożenie na wzrost gospodarczy – dodał.

Ekspert Banku Światowego Marcin Piątkowski podkreślił, że upraszczając przepisy Polska ma szansę stać się jedną z dziesięciu najszybciej reformujących się światowych gospodarek. – Według oceny Banku Światowego, w ciągu roku nasz kraj może znaleźć się w Top 10 rankingu Doing Business. Obecnie jesteśmy na 72. miejscu spośród 183 krajów sklasyfikowanych pod względem jakości prowadzenia działalności gospodarczej – dodał.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »