| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy pożegnały kryzys

Firmy pożegnały kryzys

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych w 2009 roku, które ogłosił dzisiaj GUS, potwierdzają wielką zdolność adaptacyjną firm w Polsce do działania w trudnych warunkach osłabienia gospodarczego. W ubiegłym roku wpłaciły one do budżetu państwa o ponad 10 proc. (o 1,3 mld zł) więcej podatku dochodowego niż rok wcześniej – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana.

Przy niższym popycie krajowym i znacznie niższym popycie zagranicznym firmom udało się zapanować nad kosztami, co przy spadającej dynamice przychodów jest bardzo trudne. W efekcie rentowność sprzedaży brutto wzrosła o prawie 20 proc. (do 5 proc.). Tak wysoki wskaźnik rentowności osiągnęły przedsiębiorstwa jedynie w szczytowym 2007 roku (także 5 proc.).

Wynik finansowy netto w firmach średnich i dużych wyniósł prawie 79 mld zł i był wyższy od wyniku osiągniętego w 2008 roku o prawie 16 mld zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwe to było tylko dlatego, że w 2008 roku wynik finansowy netto został obciążony bardzo wysokimi, bo ponad 17 mld zł, kosztami finansowymi, które były efektem zaangażowania firm w opcje walutowe.

W 2009 roku większości firm udało się uporać z tym problemem. Dlatego firmowy cash flow przedsiębiorstw dużych i średnich został bardzo poważnie zasilony (o prawie 79 mld zł). Daje to dużą stabilność działania tym firmom w także trudnym, 2010 roku. Taki poziom zysku netto zwiększa siłę kapitałową firm, a przede wszystkim w sposób istotny poprawie ich zdolności kredytowe.

- Bardzo wysoka jest również płynność finansowa przedsiębiorstw średnich i dużych. Są one w stanie od razu spłacić 38,5 proc. swoich krótkoterminowych zobowiązań. Tak wysokiej płynności gotówkowej przedsiębiorstwa jeszcze nie miały. To efekt bardzo dużych umiejętności zarządzania kosztami przez firmy oraz dużej elastyczności w dostosowaniu się do zmienionych przez osłabienie gospodarcze oczekiwań klientów – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dobry stan finansów w niewielkim stopniu jest efektem redukcji zatrudnienia. Bezrobocie wzrosło, ale skala tego wzrostu była niewspółmierna do sytuacji z okresu poprzedniego osłabienia gospodarczego w latach 2001-2002.

Ogólnie dobrą kondycję przedsiębiorstw potwierdzają dane dotyczące skali złej sytuacji w firmach – odsetek firm, które zakończyły 2009 r. stratami netto był mniejszy niż w 2008 r. (77,3 proc. wobec 76,7 proc. w 2008 r.). Wartość starty netto odnotowanej przez firmy, które nie wypracowały zysków w 2009 roku była o prawie 4 mld zł mniejsza niż w 2008 roku.

Także eksporterzy, mimo bardzo dużego osłabienia popytu za granicą, poradzili sobie w 2009 roku z kryzysem. Co prawda nie wszystkim firmom udało się utrzymać na rynkach zewnętrznych, ale odsetek firm-eksporterów spadł tylko nieznacznie.

Jednocześnie poziom sprzedaży eksportowej był wyższy od tej uzyskanej w 2008 roku. A co ważne, przedsiębiorstwa-eksporterzy nie pogorszyły swojej sytuacji finansowej, bowiem więcej firm niż w 2008 roku zakończyło 2009 roku zyskiem netto (76,3 proc. wobec 74,4 proc. w 2008 roku).

Przedsiębiorstwa wykazały się zatem wiedzą, zdolnością wykorzystywania szans nawet w trudnych warunkach, umiejętnością zarządzania ryzykiem. Teraz czas na rząd i parlament, aby dobrymi rozwiązaniami, deregulacjami, reformą finansów publicznych, zniesieniem barier w procesie inwestycyjnym, zwiększeniem przejrzystości w regulacjach podatkowych, umożliwiły firmom w 100 proc. wykorzystać ich potencjał rozwojowy – apeluje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

PKPP Lewiatan/IN

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »