| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MF opracuje raport nt. efektywności preferencji podatkowych

MF opracuje raport nt. efektywności preferencji podatkowych

Bazując na najlepszych praktykach i doświadczeniach innych krajów, Ministerstwo Finansów, przy współpracy Banku Światowego, opracuje pierwszy raport nt. efektywności preferencji podatkowych (ulg, odliczeń, zwolnień i wyłączeń podatkowych).

W ramach warsztatów zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów przy współpracy Banku Światowego omawiano metody szacowania i raportowania kosztów różnego rodzaju przywilejów podatkowych, wynikających z istniejących w polskim systemie podatkowym wyłączeń, zwolnień, odliczeń i innych ulg podatkowych.

W warsztatach uczestniczyło wielu ekspertów krajowych i międzynarodowych, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, OECD i Komisji Europejskiej. Warsztaty są elementem przygotowań Ministerstwa Finansów do publikacji pierwszego w Polsce całościowego raportu dotyczącego tego obszaru. Raport ma zostać przedstawiony opinii publicznej do końca tego roku.

Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby dokładnie dowiedzieć się tego, czy funkcjonujące w obecnym systemie przywileje podatkowe, ulgi i zwolnienia są właściwie adresowane i spełniają swoją rolę – powiedział Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Nie chodzi nam o to, żeby zmieniać same zasady preferencji podatkowych, tylko zastanowić się nad tym, czy w obecnym systemie podatkowym mechanizmy ich realizacji są efektywne. Przygotowanie raportu wpisuje się w działania rządu podejmowane na rzecz konsolidacji finansów publicznych i wspierania rozwoju. Taka wiedza ułatwi nam w przyszłości podejmowanie właściwych decyzji o kierunkach wydatków publicznych oraz umożliwi ewentualną rekonstrukcję systemu preferencji podatkowych – powiedział wiceminister Maciej Grabowski.

Celem Ministerstwa Finansów jest to, aby raport odnośnie wydatków podatkowych powstawał rokrocznie i stał się punktem odniesienia w dyskusji nad stanem finansów publicznych i kształtem systemu podatkowego.

Warsztaty MF i Banku ŚwiatowegoW naszym regionie jest to działanie absolutnie pionierskie – dodaje Maciej Grabowski. Dzisiejsza dyskusja pozwoli nam poznać i zaadaptować do polskich warunków doświadczenia innych krajów – tak w zakresie metodologicznym, jak i praktycznym. Stąd współpraca z Bankiem Światowym.

Prawo podatkowe w Polsce wymaga ciągle jeszcze wielu zmian i dostosowań do standardów międzynarodowych – powiedział Thomas Laursen, menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich. Zagadnienia szacowania i raportowania kosztów wydatków podatkowych są dla nas szczególnie ważne. Ich szczegółowa analiza może przynieść Polsce wiele korzyści, podnosząc jakość systemu podatkowego i przyczyniając się do wzmocnienia polskich finansów publicznych.

Jednocześnie warsztaty są kolejnym etapem we wprowadzaniu nowego modelu współpracy pomiędzy Polską a Bankiem Światowy, polegającego na wymianie wiedzy oraz doświadczeń, a nie tylko na programach pożyczkowych.

MF/IN

Polecamy: Podatki.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK