| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MSWiA o aktywizacji zawodowej bezrobotnych Romów

MSWiA o aktywizacji zawodowej bezrobotnych Romów

Przełamywanie stereotypów, aktywizacja zawodowa bezrobotnych Romów oraz zachęcanie ich do większego udziału w życiu publicznym to tylko niektóre tematy projektów, które zostaną omówione podczas zbliżającego się IX posiedzenia Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Podczas posiedzenia planowana jest prezentacja wybranych projektów, realizowanych w Polsce na rzecz społeczności romskiej.

W Polsce mieszka około 25 tys. Romów, wśród których odsetek osób bezrobotnych jest większy niż w innych grupach mniejszościowych.
Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia jest projekt Związku Romów Polskich pt. Innowacyjni Romowie na rynku pracy”.

Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów ma być 17 i będą to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu będą udzielać porad bezrobotnym Romom.

Podobny cel ma spełniać także m.in. projekt przygotowywany przez Uniwersytet Łódzki, który będzie z kolei zachęcał Romów do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe i inne.

Projektem, który ma być także przedstawiony podczas posiedzenia Komisji, jest inicjatywa Centrum Euroedukacji Sp. z o.o. pt. „Romska Fiesta - warsztaty dla instytucji”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest podnoszenie poziomu wiedzy o zwyczajach, mentalności, kulturze Romów wśród pracowników np. urzędów pracy, instytucji pomocy społecznej czy urzędów samorządowych. Szkolenia, w których mają brać udział urzędnicy, mają pomagać w przełamywaniu wzajemnych stereotypów, jak i niechęci do społeczności romskiej.

Projekty te prowadzone są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a pieniądze na ich wdrażanie w latach 2007-2013 przeznaczyła Unia Europejska w kwocie 22 mln euro (ok. 88 mln złotych).

Dotychczas do realizacji skierowano ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Wśród tematów spotkania jest również wyłonienie przedstawiciela Romów w Polsce do prac w Grupie roboczej Państw Wyszehradzkich ds. integracji Romów.

Obecnie, Polskę reprezentuje w grupie pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Elżbieta Radziszewska. W przypadku wyłonienia przedstawiciela przez zespół do spraw romskich, dołączy do niej przedstawiciel środowisk romskich.

Zespół zapozna się także z informacją, na jaki etapie jest wdrażanie projektów na rzecz polskich Romów. Planowane jest też spotkanie z członkami Komisji Oceny Projektów, weryfikującej zgłaszane projekty na rzecz społeczności romskiej. Zostanie również omówiona kwestia włączenia - w roli obserwatora - przedstawiciela Romów do wspomnianej Komisji.

Posiedzenie IX posiedzenia Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbędzie się 9 marca br. o godz. 11.00 w MSWiA przy ul. Batorego 5, w budynku „F”, na III piętrze.

MSWiA/IN

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK