| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gospodarka strefy euro przyśpiesza dość opornie

Gospodarka strefy euro przyśpiesza dość opornie

Miłe zaskoczenie lutową wartością wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług nie popchnęło wyżej indeksów giełdowych w USA. To potwierdza rozterki inwestorów związane z podawanymi w ostatnim czasie danymi gospodarczymi.

Aktywność w sektorze usług zwiększyła się do najwyższego poziomu od jesieni 2007 roku, czyli od momentu rekordowych notowań akcji. To mogło działać na wyobraźnię, przestrzegając przed zbliżeniem się aktywności ekonomicznej do kulminacyjnego punktu.

Nawet jeśli rozwój miałby się utrzymać (ISM pozostawałby w kolejnych miesiącach ponad 50 pkt), to osłabienie jego tempa byłoby czynnikiem zwiększającym niepokój inwestorów. Nasilające się oznaki ożywieniagospodarczego stwarzają coraz większą presję na banki centralne na świecie. Podejmujące dziś decyzje władze monetarne na Starym Kontynencie są w nieco odmiennej sytuacji.

Gospodarka strefy euro przyspiesza dość opornie. Przypomniały o tym wczoraj indeks ISM dla sektora usług, który w lutym spadł, jak również sprzedaż detaliczna, która w styczniu w ujęciu rocznym szła jeszcze mocniej w dół niż w grudniu. Nie dziwi więc, że w strefie euro nie pojawia się presja inflacyjna. Bardziej widoczne objawy ożywienia widać w Wielkiej Brytanii, tam problemem jest też nadmierny wzrost cen.

W takich warunkach można się spodziewać nieco odmiennego tonu wypowiedzi przedstawicieli Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. Jednak w kwestii podniesienia kosztów pieniądza obie instytucje będą zapewne czekać na to, co zrobi amerykańska Rezerwa Federalna.

Home Broker/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK