| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing jest obok kredytu bankowego najczęściej spotykaną formą finansowania inwestycji w środki trwałe, wykorzystywaną przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku należy bardzo dokładnie przeanalizować i porównać obie formy finansowania pod kątem korzyści i kosztów.

Przykład 2

Firma XYZ Sp. z o.o. planuje inwestycję w ciągniki siodłowe o wartości 10 000 000 zł. Podstawowa stawka amortyzacji ciągników wynosi 14%. Ustawodawca dopuszcza amortyzację degresywną o współczynniku 2. Oprocentowanie leasingu i kredytu na potrzeby porównawcze jest jednakowe i wynosi 8%. Okres finansowania inwestycji w przypadku kredytu i leasingu wynosi trzy lata. Umowa leasingowa przewiduje opłatę wstępną w wysokości 10% i wykup w wysokości 20% inwestycji. Zysk operacyjny spółki (bez uwzględnienia kosztów związanych z inwestycją) jest w każdym roku jednakowy i wynosi 4 000 000 zł.

Poniższe zestawienia zawierają uproszczony rachunek zysków i strat za okres pierwszych trzech lat inwestycji (okres kredytu i leasingu) i wysokości zapłaconego podatku w poszczególnych latach w zależności od wyboru formy finansowania inwestycji.

Tabela 3. Rozkład przychodów, kosztów i podatku dochodowego w przypadku kredytu bankowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 4. Rozkład w przypadku leasingu operacyjnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wysokość podatku zapłaconego przez pierwsze trzy lata leasingu operacyjnego jest o 243 424,92 zł niższa od wysokości podatku zapłaconego w przypadku kredytu ze względu na krótki okres leasingu (trzy lata), który jest krótszy od okresu amortyzacji. W związku z tym inwestycja w przypadku leasingu jest szybciej zamortyzowana w koszt podatkowy, co jest dla przedsiębiorstwa rozwiązaniem korzystniejszym.

Leasing operacyjny o relatywnie krótkim okresie nie powinien być stosowany w sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo ponosi straty podatkowe lub rozlicza straty z lat ubiegłych. Nie ma ono bowiem możliwości odpowiedniego pomniejszenia zysków podatkowych poprzez wysokie raty leasingowe (powiększenie straty nie przynosi korzyści podatkowej danego okresu).

Pamiętać również należy, że raty leasingu operacyjnego są dodatkowo obciążane 22% stawką VAT. W związku z tym finansowanie inwestycji leasingiem operacyjnym nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem dla podmiotów, którym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego ze względu na formę prowadzonej działalności (np. działalność ubezpieczeniowa, bankowa czy medyczna). Podatek VAT powiększa w tym przypadku koszt inwestycji, w efekcie wysokość kosztów może przewyższyć sumę korzyści płynących z leasingu operacyjnego. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się kredyt bankowy.

UWAGA

W obecnych czasach kryzysu banki często doliczają do marży tzw. premię płynnościową, która rośnie wraz z długością okresu finansowania i istotnie podwyższa koszt finansowania.

Jakub Kornacki

specjalista ds. rachunkowości zarządczej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK