| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kredyty odnawialne

Kredyty odnawialne

Różnice w oprocentowaniu kredytów odnawialnych między różnymi bankami są duże. W jednym może to być 19, a w innym niewiele ponad 8 proc. Kredyt odnawialny to produkt bezpośrednio powiązany z rachunkiem bankowym, nie sposób przenieść go do innego banku bez przeniesienia całego konta.


Kredyt odnawialny to jeden z najstarszych produktów, jakie są dostępne na naszym rynku bankowym. Dla klienta jest to ciekawa alternatywa wobec coraz popularniejszych kredytów gotówkowych. Bank udzielający limitu kredytowego w rachunku wie o klientach więcej niż bank, do którego klient przychodzi z ulicy po kredyt gotówkowy. Dlatego kredyty w rachunkach są zwykle tańsze od kredytów gotówkowych, jednak od tej reguły znajdziemy sporo wyjątków.

W przypadku kredytu odnawialnego podstawowym parametrem jest oprocentowanie. Oferty banków różnią się pod tym względem dość poważnie. Na przykład w Banku Pekao oprocentowanie wynosi aż 19,25 proc., czyli więcej niż w przypadku większości kredytów gotówkowych na rynku. Tymczasem w najtańszym z banków (dla kwoty limitu wynoszącej 10 tys. zł) - Toyota Banku - oprocentowanie limitu kredytowego na kwotę od 5 do 15 tys. zł wynosi tylko 11 proc.

W niektórych bankach oprocentowanie jest zróżnicowane zależnie od wysokości limitu zadłużenia. Tak jest na przykład w ING Banku Śląskim, gdy kwota limitu jest niższa niż 1,5 tys. zł oprocentowanie wynosi 15 proc., gdy limit przekracza 50 tys. zł zadłużenie spada do 8,25 proc.

Mniej zróżnicowane są prowizje za udzielenie kredytu - z reguły kształtują się na poziomie 1-2 proc. pożyczanej kwoty. Najniższą prowizję oferuje Kredyt Bank, który podbiera zawsze 20 zł, niezależnie od kwoty przyznanego kredytu, oraz Invest-Bank i PKO BP, które pobierają 0,5 proc. przyznanej kwoty.

Warto pamiętać, że prowizję płacimy co rok przy odnowieniu limitu kredytowego. Jeśli obsługa kredytu była prawidłowa, wówczas odbywa się to automatycznie.

W większości banków na tym lista kosztów się kończy. Są jednak wyjątki. Niektórzy kredytodawcy pobierają także miesięczne opłaty za korzystanie z linii kredytowej. Tak robi na przykład Getin Bank pobierający co miesiąc 0,15 proc. przyznanej kwoty kredytu, nie mniej jednak niż 2 zł. W takiej sytuacji szybkie porównanie ofert może być nieco utrudnione. Warto więc skorzystać z narzędzia, jakie daje ustawa o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nią bank musi podać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu odnawialnego. Stopa ta zawiera wszystkie koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania.

Istotnym parametrem jest także maksymalna wysokość kredytu. Banki skłonne są pożyczać nawet ośmiokrotność stałych miesięcznych wpływów na rachunek. Wymagają przy tym, by konto było prowadzone przynajmniej od kilku miesięcy. Z reguły już po trzech miesiącach można liczyć na linię kredytową w wysokości dwu- czy trzykrotności wpływów. Jeśli dochody uzyskiwane są z tytułu umowy o pracę, wówczas w wielu przypadkach nie będzie trzeba ich nawet dokumentować.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK