| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Samochody dla firm - zarządzanie flotą pojazdów

Samochody dla firm - zarządzanie flotą pojazdów

Nie warto kupować samochodów służbowych za gotówkę lub pieniądze z kredytu. Opłaca się natomiast skorzystać z usług firm zarządzających flotą - pisze Leszek Pomorski z ING Car Lease Polska.


Przy nabywaniu samochodu za gotówkę (bądź na kredyt) każda firma angażuje jednorazowo własne pieniądze. Twierdzę, że jest to rozwiązanie niekorzystne, gdyż przedsiębiorca - działając na własną rękę - uzyska niskie rabaty od producentów samochodów. Do tego wysokość VAT do rozliczenia sięga wyłącznie do 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł), odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu, a jedno z większych ryzyk, czyli wartość końcowa pojazdu, leży po stronie firmy.


Cała część związana z administrowaniem i serwisowaniem auta (ubezpieczenie, wymiana opon, assistance, paliwo, kontrola kosztów) jest również po stronie firmy i wymaga nakładu pracy kilku departamentów.


W przypadku zlecenia zarządzania flotą wyspecjalizowanej firmie, przedsiębiorca:

- spłaca rzeczywistą utratę wartości samochodu w trakcie trwania umowy,

- płaci odsetki od rzeczywistej utraty wartości,

- korzysta z wysokich rabatów firmy leasingowej,

- może odliczyć 60 proc. VAT (nie więcej niż 6 tys. od sumy opłat leasingowych części finansowej i 100 proc. VAT od części serwisowej),

- ma dostęp do ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach posiadanych przez firmy CFM,

- korzysta z serwisu oraz opon z uwzględnieniem wysokich rabatów dla firm CFM,

- ma zapewnioną 24-godzinną mobilność floty - kompleksowy assistance wraz z samochodem zastępczym,

- ma zapewnioną obsługę kart paliwowych z uwzględnieniem rabatów dla firm CFM (faktura raz w miesiącu),

- ma pełną kontrolę kosztów poprzez comiesięczne raporty menedżerskie.


Właściciele firm mogą skorzystać z dwóch głównych produktów oferowanych przez firmy z branży Car Fleet Management (CFM):


- Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy (pełny leasing operacyjny) proponowany jest właścicielom firm, którzy traktują samochód jako narzędzie pracy - chcą używać pojazdy, a nie mieć je na własność. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc firmy CFM w wyborze optymalnej marki i modeli pojazdów oraz sfinansowania ich kupna w oparciu o wynegocjowane, maksymalne rabaty producentów. Raz w miesiącu firma CFM wystawia klientowi jedną fakturę za używanie wszystkich pojazdów objętych umową (wraz z raportem zarządczym). Opłata miesięczna jest stała przez cały okres trwania kontraktu. W ramach stałej miesięcznej opłaty komponowane są każdorazowo - stosownie do potrzeb każdej firmy - odpowiednie części składowe (opcjonalnie) m.in.: finansowanie, ubezpieczenie OC, AC, NNW, serwisowanie wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi w całym kraju, usługa assistance dostępna 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu w całej Europie oraz karty paliwowe.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »